WordPress yazılarına video ekleme

Video görüntüleri blog siteleri için fotoğraf kadar önem kazanmaya başladı. Youtube, Vimeo veya diğer video sitelerine eklediğiniz görüntüleri blog sayfalarınıza eklemek zor değil. WordPress yazılarına video ekleme yapabilmek için burada iki basit yöntemden bahsedeceğim. Birinci yöntemde manuel olarak ikincisinde ise bir eklenti yardımı ile nasıl video eklenir basitçe anlatacağım.

Bunun için öncelikle youtube kanalından nasıl kod alınır örneğini göstermek istiyorum. Eklemek istediğiniz videoyu youtube kanalına giderek tarayıcınızda açın. Açtıktan sonra videonun altında aşağıda yeşil oklarla gösterildiği gibi önce paylaş sonra da ekle kısmını tıklayarak videonun sitenize eklenecek koduna ulaşıyorsunuz. Kodun hemen altında kırmızı ok ile işaret edilmiş açılır menüden video boyutunu istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Kodu kopyaladıktan sonra yazıya eklemek için yazının menü kısmından öncelikle Metin kısmına tıklıyoruz ve video için kopyaladığımız kodu yazının içerisinde dilediğimiz kısma yapıştırıyoruz. Yazının diğer kısımlarını da tamamladıktan sonra kaydettiğinizde videonuz hazır. Bu şekilde nasıl göründüğünü aşağıdaki örnekten anlayabilirsiniz.

Eklenti ile video ekleme

Bunun için kullanacağımız eklenti sadece video değil daha birçok özelliği barındırmaktadır. Eklenti adı Shortcode Ultimate. Eklentiyi kurduktan sonra yazı yazma menüsüne Insert Shortcode adında bir buton eklenecektir.

Burayı tıkladığınızda açılacak olan popup penceresinde media sekmesini tıklayın. Tıkladığınızda birkaç diğer özellikle beraber kırmızı çerçeve içine aldığım ve video eklemenize yarayacak kısımları görebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir