WordPress yazı editörü | Eklenti önerisi

Milyonlarca site sahibi tarafından tercih edilen WordPress her geçen gün popülerliğini arttırmaya devam ediyor. Her kullanıcı için basit arayüzü ve çok kısa sürede site kurmaya olanak tanıyan alt yapısı en çok dikkat çeken özellikleri diyebiliriz.

İnternet sitelerini ön plana çıkaracak en önemli özelliklerden bir taneside metin biçimleridir. Yazı içeriği kullanıcının ne kadar dikkatini çekerse sitede okadar fazla zaman geçirecektir. Yazı içeriğini ön plana çıkaran noktalar metin biçimi, renkler, hizalama ve farklı başlıklarla vurgulardır.

WordPress ilk kurulumda WYSIWYG yazı editörü ile birlikte geliyor. Bu yazı editörü belli başlı özellikleri değiştirmenize yada biçimlendirmenize izin veriyor. Örneğin WordPress sayfanızda yazıyı iki yana yaslama özelliği yok. Bu gibi bir çok özelliği WYSIWYG metin editöründe kullanamıyorsunuz. Bu yüzden WordPress kurulumunu yaptıktan sonra mutlaka bir yazı editörü yüklemeniz gerekiyor. Bu makalemizde sizlere önerebileceğimiz bir kaç yazı editöründen bahsedeceğiz.

TinyMCE Advanced Metin Editörü

WordPress TinyMCE Advanced yazı editörü eklentisi, Görsel Düzenleyici araç çubuğunda gösterilen düğmeleri eklemenize, kaldırmanıza ve düzenlemenize izin verir. Yazı Tipi Boyutları, Yazı Tipi Ailesi, metin ve arka plan renkleri, tablolar, vb. Dahil olmak üzere bir çok özelliği yapılandırabilirsiniz. WordPress metin editörleri arasında en çok indirilen metin editörüdür.

Eklentinin Getirdiği Bazı Özellikler

 • Tablo oluşturma ve düzenleme desteği
 • Listeleri eklerken daha fazla seçenek
 • Görsel üzerinde bağlantı ekleme ve konum belirleme
 • Yazı Tipi Seçenekleri ve Yazı Tipi Boyutlarını ayarlama özelliği
 • Öne çıkan metin eklentisi ve daha fazlası

Bu eklenti ile araç çubuğunun üstündeki TinyMCE menüsünü de etkinleştirebilirsiniz. Bu editörü daha da güçlü ve kullanışlı hale getirecek.

TinyMCE Advanced veri gizliliği

TinyMCE Advanced yazı editörü, kullanıcılarla ilgili verileri toplamaz veya saklamaz. Çerezleri ayarlamaz ve üçüncü taraf web sitelerine bağlanmaz. Sadece WordPress’te ve TinyMCE editöründe bulunan işlevleri kullanır. Bu anlamda TinyMCE Advanced, web sitenizin kullanıcı gizliliğini hiçbir şekilde etkilemez.

CKEditor for WordPress Metin Editörü

CKEditor, WordPress web sayfalarında kullanılacak bir metin editörüdür. Bu bir WYSIWYG editörüdür, yani
düzenlenmiş olan metin, yayınlandıktan sonra sayfaya en güzel görünümü vermek için CKEditör üzerinde işlenmektedir.
Microsoft Word ve OpenOffice gibi masaüstü düzenleme uygulamalarında bulunan ortak düzenleme özellikleri CKEditör ile web’e uyarlanmıştır. WordPress üzerindeki en kullanışlı metin düzenleme editörlerinden birtanesidir.

CKEditor, çoğu internet tarayıcısı ve işletim sistemi ile uyumludur;

 • Internet Explorer 8+
 • Firefox
 • Safari
 • Google Chrome
 • Opera

CKEditör açık kaynaklı bir yazılıma sahiptir. İstediğinizde yazılım bilgi düzeyinize göre menüye yeni simge ekleyebilir yada işlevselliğini arttırabilirsiniz. WordPress üzerinde metin düzenleme alanında en iyi noktaya gelmek istediklerinden herkes bu eklentiye katkıda bulunabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

WordPress yazı editörü | Eklenti önerisi” için 6 yorum

 1. Merhaba,
  TinyMCE Advanced eklentisini kendi wordpress hesabıma indirip etkinleştirdim ama bende böyle gözükmüyor. Hatta seçeneklerin hiçbiri (yazı kalınlaştırma, italik, tablo, yazı rengi seçme…) çıkmıyor. Sorun neyden kaynaklı olabilir?

  1. Merhaba,

   Eklentilere girin TinyMCE Advanced settings e tıklayın
   orada istediklerinizi ekleyip çıkartabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir