WordPress için gelişmiş editör eklentisi

WordPress blog sitenize yazı yazmak için kullandığınız editör oldukça basit bir düzeydedir. Eğer özel karakterler veya özel şekiller eklemek isterseniz sıkıntı çekersiniz. WordPress için gelişmiş editör eklentisi kullanarak istenilen birçok yazma özelliğini elde edebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere popüler olan bir eklentiyi tanıtacağım. Her zaman bahsettiğim gibi öncelikle eklentiyi sitenizin Yönetici Sayfası içerisinde bulunan Eklentiler > Yeni Ekle sekmesinden yükleyin ve etkinleştirin.

TinyMCE Advanced Editörü

Yükledikten sonra bir yazı yazmak veya bir sayfa oluşturmak için seçim yaptığınızda yazıyı yazdığınız ekrandaki değişikliği görebilirsiniz.

2 milyonun üzerinde yükleme yapılan bu editör en favori olan ve en çok kullanılanlardan bir tanesi. Bir word belgesi yazarken kullandığımız menülere benzeyen bir görünümü mevcut. Bu menü elemanlarından birini tıkladığınızda aynı özelliklere rastlayacağınız biçimde yani pek yabancılık çekmeyeceğiniz bir yapıda. Ayrıca menü dili Türkçe ve bu yönüyle de bir avantaj sağlıyor.

Birçok özelliği mevcut ve normal editörde bulunmayan gelişmiş tablo özelliği de var. Rahatlıkla dilediğiniz sayı ve sütunda tablo ekleyebilir, bunları daha sonradan düzenleyebilirsiniz.

Üst simge, alt simge gibi özellikleri de bulunmaktadır. Normal word belgesi tarzında yazı yazmaya alışkın olanların kullanabileceği bir editördür.

Bunun yanında WordPress tarafından son sürümlerde getirilen dikkatin dağılmadan yazı yazılmasını sağlayan özellik biraz daha geliştirilmiş. Aşağıda yeşil ok ile gösterdiğim ikon tıklanınca bilgisayarınızın ekranında sadece yazmakta olduğunuz yazı ve yazıyı yazarken kullandığınız menü elemanları kalıyor. Böylece diğer alanlar sizi etkilemeden sadece yazdığınız yazıya konsantre oluyorsunuz. Sol ve sağ sütunda bulunan menüler ile üst tarafta bulunan yönetici barı geçici olarak kapatılıyor.

Tekrar bu ikon tıklanarak normal ekrana geri dönüş yapabilirsiniz. Kullandıkça diğer özelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir