Windows Bilgisayarları Etkileyen Winrar Zafiyeti

En Son Bulunan Kritik WinRAR Zafiyeti Nedir?

Windows dosya sıkıştırma uyglaması olan WinRAR yazılımında birçok kullanıcıyı etkileyen, uzaktan kod çalıştırma zafiyeti tespit edilmiş ve son 19 yılda yayınlanan tüm WinRAR sürümlerini etkilediği açıklanmıştır.

Check Point’teki siber güvenlik araştırmacıları bu kritik güvenlik açığının teknik ayrıntılarını şöyle açıklamıştır:

Zafiyet WinRAR’ın kullandığı ACE arşivleme dosya formatının gereksinim duyduğu eski bir üçüncü parti kütüphane olan UNACEV2.DLL bileşeninden kaynaklanmaktadır.

WinRAR dosya formatını, dosya uzantısına göre değil dosya içeriğine göre algıladığından dolayı saldırganlar .ace uzantısını .rar uzantısına çevirerek normal bir WinRAR dosyası olarak algılamasını sağlar.

Araştırmacılara göre, yazılımın zafiyetli sürümlerini kullanan bir hedef sistemde , zararlı dosya arşivini açılmaya çalışıldığında sistemde rasgele kod yürütebilecek bir geçiş yolu açığı bulunmuştur . Bu geçiş yolu açığı , sıkıştırılmış dosya kullanıcının seçtiği klasör yerine, saldırganın seçtiği bir klasöre çıkarılmasına izin verir. Bu yolla zararlı kod , her açılışta otomatik olarak çalıştırılması amacıyla Windows başlangıç klasörüne aktarılabilir. Hedeflenen sistemde kontrol sahibi olabilmek için saldırganın yapması gereken WinRAR kullanılarak zararlı kod arşivini açmaya ikna etmektir.[1]

Araştırmacılar tarafından açıklığın test edildiği video ve açıklıktan yararlanma kodu yayınlanmıştır.

Zafiyetin Kullanıldığı Spam Mail Kampanyası

360 TIC araştırmacıları, yakın bir süreçte, zafiyetli WinRAR sürümünün yüklü olduğu bilgisayarlara WinRAR güvenlik açığınından faydalanan zararlı yazılımı yüklemek için RAR arşiv dosyası dağıtan bir spam mail kampanyası tespit etmiştir.

360 TIC tarafından yayınlanan açıklamaya göre hedeflenen sistemde WinRAR kullanılarak açıldığında (yazılım yönetici yetkisinde çalıştırıldığında veya UAC (User Account Control) devre dışıyken), kötü amaçlı yazılım, hedeflenen bilgisayara arka kapı bulaşmasını engellemek için tasarlanmış Windows Başlangıç klasörüne kötü amaçlı bir exe dosyası (CMSTray.exe) bırakır.

UAC izinlere bazı kısıtlamalar getirir. Bu nedenle UAC etkin durumdayken , zararlı ece dosyası C: \ ProgramData klasörüne yerleştirilemez ve böylece zararlı yazılım bilgisayara bulaşamaz.

Winrar ekibi çözüm olarak UNACEV2.dll kütüphanesini paketinden çıkarmaya karar vermiş ve ACE formatını desteklemeyen 5.70 beta 1 WinRAR sürümünü yayınlamıştır.

Bu saldırıdan korunmak için , WinRAR’ın son sürümü kullanmak ve kaynağı bilinmeyen dosyaları açmaktan kaçınmak alınabilecek tedbirlerdendir.

Winrar ekibi, Bu düzenleme ile hata giderilmiştir fakat WinRAR’dan ACE desteği kalkmıştır.

KAYNAKLAR

[1] Warning: Critical WinRAR Flaw Affects All Versions Released In Last 19 Years

[2] Latest WinRAR Flaw Being Exploited in the Wild to Hack Windows Computers

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir