Excel KIRP Fonksiyonu

(The Excel TRIM Text Function)

Bir kelimenin başında ve sonunda boşluklar varsa veya iki kelime arası birden fazla boşluk varsa silmek için bu fonksiyon kullanılır.

Örneğin ” Fatihcolak Excel Sitesi ” tırnak içindeki metininin başında ve sonunda boşluklar ve ortasında da birden fazla boşluk var. KIRP fonksiyonu ile “Fatihcolak Excel Sitesi” şekilde sonuç verecektir.

KIRP Fonksiyonu Nerede?

KIRP fonksiyonu METİN fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Metin grubundadır.

KIRP Fonksiyonu Parametreleri

Metin
Hedef gösterilen metnin Sağında ve Solunda bir veya birden fazla boşluklar varsa siler. Kelimenin ortasında ise bir karakterden fazla boşluk varsa onu da bir karaktere indirir.

Örneğin ”   Ankara    Havaalanı   ”  cümlesinde sağında ve solunda boşluklar silip orta kısmındaki boşluğu da tek boşluk haline getirmiş oluyor.

  • Bu Fonksiyondaki amaç yanlışlıkla veya şüpheli olan bir hücrede sağında, solundaki boşluk varsa temizlediğinden emin oluruz. Ortasına da birden fazla ile temizleyerek temiz bir veri elde etmiş oluruz.
  • csv, txt veya başka bir uygulamadan gelen verileri temizlemede kullanışlıdır.
  • KIRP sadece ASCII boşluk karakterine karşılık gelen (32) değerini hücreden kaldırır veya ortada tek bırakır.
  • Bazen HTML kodlarında boşluk için (160) karakteri ile geliyor. Bu boşluğu KIRP ile kaldıramazsınız. Yerine verinin durumuna göre DEĞİŞTİR işlemi uygulayabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir