Excel EBOŞSA Fonksiyonu

Excel EBOŞSA Fonksiyonu (Excel ISBLANK Function) hücrenin boş olup olmadığını kontrol eder. Eğer boşsa DOĞRU, içinde herhangi bir değer varsa YANLIŞ değeri döndürür.

Excel listenizde aralarda veri girişi yapılmayan hücreler var mı kontrol edebilirsiniz. EĞER Fonksiyonu ile birlikte kullanırsanız da DOĞRU YANLIŞ değeri vermesi yerine sonucu daha anlaşılır göstermiş olacaksınız.

EBOŞSA Fonksiyonu Nerede?

Fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler altındaki BİLGİ grubundadır.

EĞER ve EBOŞSA Fonksiyonlarını Birlikte Kullan

Bu fonksiyon DOĞRU – YANLIŞ değeri ürettiği için boş veya dolu olup olmadığı anlaşılamayabiliyor. Fonksiyonun ürettiği mantıksal DOĞRU-YANLIŞ değerinden faydalanarak istediğimiz açıklamaları yazabiliriz. İsterseniz de sonuca göre açıklama yerine hesaplama işlemleri de yapmanıza olanak sağlarsınız.

Aşağıdaki örneğimizdeki tabloda tarih değeri olan yerlere “” yaparak boş bıraktım. Eğer tarih yoksa “Tarih Yok” yazdırdım. Böylece tarih değeri olmayan alanlar belirgin şekilde göstermiş olacağız.

Boş Hücreleri Koşullu Biçimlendirme ile Renklendir

EBOŞSA Fonksiyonunu Koşullu Biçimlendirmede de kullanabiliriz. Hata çok yararlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Elimizde aşağıdaki şekilde iki boyutlu tablo olduğunu düşünün. Bu alandaki boş hücreleri tespit etmek için boş hücreleri renklendirmek ister misiniz.

Bunun için tablonun tamamını seçiyoruz. Giriş Sekmesinden – Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural – en alttaki Formül Kullan’ı seçiyoruz.  Formül kısmına tablonun aralığını olacak şekilde

= EBOŞŞA (J5:P14)

 

formülünü yazıyoruz.

İşlemi onayladıktan sonra aşağıdaki gibi boş hücrelerin renklendiğini göreceksiniz.

Kullanım Notları

  • EBOŞSA Fonksiyonu ile hücrede hiçbirşey olmadığı durumda DOĞRU değeri döner. Eğer içinde boşluk dahi olsa YANLIŞ değeri yani dolu olduğunu söyleyecektir.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir