E-posta Güvenliği İçin Kullanıcıların Dikkat Etmesi Gerekenler

E-posta, elektronik ortam üzerinden iletişimi gerçekleştiren teknolojik bir sistemdir. E-posta ile hızlı bir şekilde resim, müzik, video, doküman vb. dosyalar gönderilebilmektedir.

Hassas bilgileri taşıyan bu internet teknolojisi, hedefe ulaşmak için birçok sunucudan geçmektedir. Değerli veriler taşıyan e-postlar saldırganların hedefi haline gelebilmektedir. Birçok şekilde saldırı hedefi veya aracı olan e-posta teknolojisinde; Gönderilen mailler, gönderen ile karşı taraf arasında ki izlediği yol üzerinde her an durdurulabilir, değiştirilebilir, silinebilir veya farklı bir yere yönlendirilebilir.

İstenmeyen e-posta (spam), oltalama, yemleme ya da taklit e-posta (phishing) veya aldatmaca e-posta (hoax) gibi yöntemlerle saldırılara maruz kalınabilir. Ayrıca birçok sosyal medya e-posta hesabına ihtiyaç duymakta ve bu hizmetlerin tümü e-posta yoluyla bir şifre sıfırlama özelliği sağlamaktadır.

E-postalarınızı bilgisayar korsanlarından nasıl koruyabilirsiniz?

– “Güçlü bir şifre seçin. E-posta parolası periyodik olarak 60-90 gün arası mutlaka değiştirilmelidir. En az 8 karakter büyük küçük harf, özel karakter ve sayı içermelidir. Böylece kaba kuvvet saldırılarına karşı sağlamla güçlü bir hale gelir.
– Güçlü bir şifre seçtikten sonra, İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanın.
– E-posta yoluyla şifre sıfırlama olmayan bir e-posta servisi seçin.
– Tüm e-posta ve sosyal medya hesaplarınızda farklı şifreler kullanın.
– Tarayıcıların şifre kaydetme özelliklerini kullanmayın.
– Bildiğiniz ve beklediğiniz bir e-posta alsanız bile e-posta adresini kontrol edin. Gerekmediği sürece e-posta içindeki linklere tıklamayın. Gönderilen bağlantıyı açmanız gerekiyorsa da bağlantı adresini kopyalayıp, tarayıcıya yapıştırıp açmanız en doğrusudur.
– Bankadan gönderildiğini doğruladığınız fatura veya ekstreleri açmadan önce; Bilgisayarınıza indirin, Antivirüs programınız ile tarama yapın.
– Beklemediğiniz veya tanımadığınız birinden gönderilen e-postalara yanıt vermeyin.
– Mutlaka E-posta içerik (spam) tarama özelliği olan güvenlik yazılımları kullanın ve spam korumasını gelen mailleri tarayacak şekilde yapılandırın.

Kaynak : Beyaz.Net

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir