Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır

Excel’de bir hücre içinde alt tuşuna basıp Enter ‘a bastığımızda hücrende alt Satıra geçer. Böyle hücreler gördünüz mü? Bazen hücredeki alt alta yazılmış hücrelerden kurtulmak istersiniz. Her satır sonunda görülmeyen bir Enter karakteri vardır. Amacımız satır sonu karakterlerini kaldırmaya çalışacağız. Böylelikle hücrede alt alta olan durumda kalkmış olacak.

Bunun için iki yöntem vardır.

Satır Sonu için birinci yöntem TEMİZ Fonksiyonu

Birinci yöntemde TEMİZ Fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon ekranda görülmeyen ASCII karakterlerini temizlemek üzere tasarlanmıştır.

= TEMİZ (B4)
TEMİZ Fonksiyonu ile Enter karakterini silmiş olusunuz. Ancak yukarıda görüldüğü gibi iki satırdaki değerler yapışık gelir. Değerler arasında kararlı bir veri olmadığı için (Boşluk vs.) değerleri birbirinden ayırmak için manuel işlem yapmak zorundayız. Biz bu yöntemi değil ikinci yöntemi kullanacağız.

Satır Sonu için ikinci yöntem – Doğru yöntem

Yukarıda değerler yapışık halde gelmişti. Biz işlem yapacaksak her satır yerine arasına bir karakter koyalım. Bu örneğimde virgül koyacağım. Siz hangi değeri isterseniz virgül yerine koyabilirsiniz. Bu işlem için YERİNEKOY ve DAMGA Fonksiyonunu kullanacağız.

= YERİNEKOY (B4;DAMGA(10);”, “)

Formülün İşlem Adımları

=YERİNEKOY(B4;DAMGA(10);”, “)

DAMGA fonksiyonu ile Enter karakterinin hangi ASCII Kod’a karşılık geldiğini biliyor olmalıyız. 10 ASCII Kod olduğunu bu linkten görebilirsiniz.

=YERİNEKOY(B4;Enter;“, “)

YERİNEKOY Fonksiyonu ile de Hücredeki Enter karakteri yerine , ve yanında boşluk karakteri kullandım.

=Filtreleme, Düşeyara, Özet Tablo

Böylece Enter CHAR(10) karakteri yerine virgül ile değiştirmiş olduk.

Sonuç

Eklediğimiz dosyada görüldüğü gibi 3 farklı değerlerde sadece Enter yapılan karakterlerin yerine virgül ile değiştirdiğimizi görmüş olduk.

UYGULAMA DOSYASI : excel-satir-sonlarini-kaldir-1

Bunları da sevebilirsiniz

Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır” için bir yorum

  1. Hocam çok teşekkür ederim. makbule geçen bir işlem oldu. excel de çok uğraşıyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir