Excel Metin Hücresindeki Sayıyı Artırma

Bu örnekle bir metin karakterinin içinde olan sayısal değeri formülle artırabilmeyi anlatacağım. Bu formülle birlikte bir metin değerini parçalayıp değiştirdikten sonra yeniden birleştirmenin nasıl yapılacağına dair örnek elde etmiş olacağız. Sayıyı Artırma işlemi için METNEÇEVİR, SAĞDAN ve alternatif birleştirme yöntemi olan & (Ampersant) işaretini kullanacağız.

Formül :
= (“Ürün Kod “& METNEÇEVİR ( SAĞDAN ( B6;3 ) + C6 ; “000”) )
= (“Ürün Kod “& METNEÇEVİR(SAĞDAN ( “Metinsel Değer” ; 3 ) + Artış ; “000” ) )

Sayıyı Artırma Formülün İşlem Adımları

=“Ürün Kod “&METNEÇEVİR(SAĞDAN(B6;3)+C6;”000″)

Listedeki metinsel değerler sabit yazı olduğu için & işareti ile Metindeki Ürün Kod değerini formülün içine yazıyoruz. Eğer bu değerde değişken değer olsaydı o zaman SAĞDAN fonksiyonu ile buradaki değeride almamız gerekecekti. Eğer böyle bir duruma ihtiyacınız varsa. Ad Soyad Birleştir, Mail Adresindeki Adı alma gibi örnek makalelere göz atabilirsiniz.

=”Ürün Kod “&METNEÇEVİR(SAĞDAN(“Ürün Kod 030”;3)+C6;”000″)

SAĞDAN Fonksiyonu metinsel değerdeki sayısal alanı çıkarıyoruz. Örnekteki sayı aynı karakterde olduğu için bu yöntemi uyguladık. Eğer stabil bir uzunlukta olmasaydı farklı yöntemler de kullanacaktık.  Bu formülde 030 değerine ulaşacağız.

=”Ürün Kod “&METNEÇEVİR(“030″+1;”000″)

C6 hücresinden istenilen 1 değerini alıyoruz.

=”Ürün Kod “&METNEÇEVİR(“030”+1;”000″)

Sayı olan son 3 karakteri olan 030 ile 1 toplanacak ancak dikkat ettiyseniz 030 değeri tırnak içinde. Böyle bir durumda tırnak içindeki tüm değerlerin tamamı sayısalsa Excel Metinsel ifade eden tırnak işaretini göz ardı eder.

Sonuç olarak amacımız olan istediğimiz değer kadar artım işlemini bu noktada yapıyoruz.

=”Ürün Kod “&METNEÇEVİR(31;”000″)

Artık değerimizi artımı yaptık. Tekrar istediğimiz formatta Metine Çevirmemiz gerekiyor. Bunun için adından da anlaşıldığı gibi METNEÇEVİR Fonksiyonu ile yeniden eski haline çevireceğiz.

Sonuç 31 çıktı ama Orjinal yazı Ürün Kod 030 şeklindedir. yani rakamın önünde bir sıfır var. Önüne 0 koymak için  METNEÇEVİR Fonksiyonu kullanıyoruz. 3 karakter olacak şekilde belirlemek içinde biçim alanına 000 koyuyoruz.

=”Ürün Kod “&“031”

Son işlem olan & işareti ile iki metinsel değeri birleştirme işlemi yapıyoruz.

=Ürün Kod 031

Sayıyı Artırma Sonuç

Diğer satırlarda aynı mantıkta metinsel değerdeki otomatik artırma işlemini yapmış oluyoruz.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir