DNS Nedir?

DNS (Domain Name System) en yalın tanımıyla; alan adı (domain) isimlerini, IP adreslerine çeviren sistemdir. İnternet üzerinde tüm bilgisayarlar için IP adresleri tanımlanır. Bu IP adresleri belirli bir sayı dizisinden oluşur ve akılda kalıcılığı, dolayısıyla kullanımları oldukça zordur. Bu noktada, IP adreslerinin kolayca ulaşılabilecek, akılda kalıcı alan adlarına dönüştürülmesini sağlayan sistem DNS’tir.

Daha somut olarak anlatmamız gerekirse, hiçbirimiz tarayıcımızı açıp Facebook’a giriş yapmak için “157.240.1.35” yazmayız. Bunun yerine direkt “facebook.com” yazarak giriş yaparız. Bu aşamada DNS, girdiğimiz facebook.com alan adını, Facebook için IP adresine dönüştürür ve Facebook’a erişimi sağlar.

Peki, neden DNS ön bellek temizlemeye ihtiyaç duyulur?
İstemciler internete bağlandığında, servis sağlayıcıdan aldığı DNS adresini her seferinde sormak yerine hafızasına kaydeder ve bu DNS adresi için tekrar talepte bulunulmaz. Bazı durumlarda hafızada tutulan DNS sunucu adresleri geçerliliğini yitirir ya da ilgili web sitesinin DNS adresleri bu aşamada değişebilir. DNS adresleri geçersiz olan ya da değişen web sitelerine erişimde yaşanan sıkıntılar ile web sitesi açılmaz ya da güncel versiyonu görüntülenemez. DNS ön belleğini temizleme işlemine bu noktada ihtiyaç duyulur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir