Excelde Kelime Arama Yapmak

Exceldeki hücre içerisindeki cümlede bir Kelime Arama yapmak isterseniz temel olarak BUL veya MBUL fonksiyonu ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak sonucu daha anlaşılabilir yapmak için ilave birkaç formül ekleyebiliriz.

Elimizde aşağıdaki gibi cümlenin içinde geçen deneme kelimesini aramak istiyoruz. Dikkat ettiyseniz alttaki hücrede deneme kelimesindeki me harflerini özellikle kaldırdım. Böylece kelime olarak deneme BUL fonksiyonu ile arattığımda eksik olan değeri bulmamasını sağlayacağız.

Bu işlemi biraz daha anlamlı hale getirmek için ESAYIYSA ve EĞER Fonksiyonlarını kullanacağız.

= EĞER (ESAYIYSA( BUL ( “deneme” ; B15 ) ) ; “Kelime Var” ; “Kelime Yok” )

 

Kelime Arama Formülünün İşlem Adımları

1. Adım =EĞER(ESAYIYSA(BUL(“deneme”;B15));”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

BUL fonksiyonu ile hücredeki cümlede deneme kelimesini arattığımda aradığım kelimedeki ilk harfin konumunu verir. Eğer o kelime yoksa #DEĞER hatası verir.

Formülümüzün temelini de bu oluşturacak. Ancak bu sonuç ile anlamlı bir sonuç elde edemeyiz. Sonuç olarak sayı veya #DEĞER hatası verecektir.

2. Adım =EĞER(ESAYIYSA(8);”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

İki değeri karşılaştırmak için EĞER fonksiyonu kullanacağım. Bu sebepl de çıkan 8 ve #DEĞER sonuçlarını mantıksal DOĞRU veya YANLIŞ değerine dönüştürmeliyim. Bu sebeple hücreye sayı olup olmadığını sormak için ESAYIYSA formülünü kullanıyoruz. Sonuç olarak DOĞRU veya YANLIŞ değeri üretecek.

3. Adım =EĞER(DOĞRU;”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

Son adımda da Eğer DOĞRU çıkarsa yani sayı ise diğer bir ifade ile cümlenin içinde kelime varsa Kelime Var, #DEĞER hatası verirse diğer bir ifade ile aradığımız kelime yoksa Kelime Yok sonucunu üretecektir.

4. Kelime Var

Kelime Arama Sonuç

İki alternatifli formülün sonucu aşağıdaki şekilde olacaktır.

UYGULAMA DOSYASI :excel-kelime-arama

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir