Bilgisayarınızı Botnet’in Bir Parçası Olmaktan Koruyun

Siber saldırganlar he geçen gün yeni saldırı stratejilerini uyarlar ve sonrasında kurban seçmek için webi dolaşır. Çalışan kayıtları, müşterilerin finansal verileri, korunan tıbbi belgeler ve hükümet dosyaları gibi her türlü hassas bilgi siber saldırıların hedefi olmaktadır.

Siber saldırganların solucan virüslerinin botnet saldırıları gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı ciddi tehditlere karşı başarılı bir şekilde korunabilmesi için ağ yöneticilerinin kapsamlı bir siber savunma stratejisine iyi uyan tüm araçları ve yöntemleri kullanması gerekir.

Botnetler Nasıl Çalışır?

Merkezi bir komuta kontrol sunucusuyla etkileşime geçerek gelen komutları işletmek veya yanıt vermek gibi fonksiyonlara sahip bot yazılımları bulaştığı bilgisayardan verileri sızdırma yeteneğine de sahiptir. Botlar worm’lar gibi kendiliğinden çoğalabilir veya trojanlar/virüsler gibi kullanıcının etkileşimi sonucunda çoğalabilirler. Tüm enfekte olmuş sistemlerden oluşan ağ botnet ağı olarak adlandırılır. Botnetler çoğunlukla DDoS saldırılarında kullanılırlar.

Botnet’lerden Korunmak İçin Ne Yapabilirsiniz?

Sürekli gelişen tehditlere karşı en iyi savunma, faillerin başlıca hedefleri olan kullanıcıları eğitmektir. Bu ön hatlar, e-postadan sosyal medyaya kadar web etkileşimlerinin spektrumunu kapsıyor.

Kuruluşunuz için uygulanabilir olduğundan, bazı temel bilgilerden daha karmaşık çözümlere kadar aşağıdaki yaklaşımların birçoğunu içeren bir strateji uygulanması önerilir:

VPN’nizde bir Öldürme Düğmesi Olduğundan Emin Olun

Sanal özel ağ (VPN), kullanıcıların ortak ağ üzerinden VPN’ye bağlanarak gizli bilgilere erişmesini sağlar. IP adresiniz gibi hassas verilerin yanlışlıkla güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden iletilmesini önlemek için VPN sağlayıcınızın bir VPN kill anahtarı olması gerekir.

Sahte E-postaları Yakalamak ve Engellemek için Sağlam Bir Sistem Geliştirin

BEC tespiti ve kaldırılmasına yönelik çözümler, şüpheli e-posta gönderenlerini, içeriği ve ekleri engellemek için etkili sınıflandırma ve politikalar gerektirir. İstenmeyen kaynaklardan e-posta alınmasını engellemek ve olası kötü amaçlı yazılım kaynakları olduğu söylenen adreslere istek gönderilmesini engellemek için savunma amaçlı ağ geçidi web araçlarını yükleyin.

DLP Kullanma

Botnet kötü amaçlı yazılımları genellikle, bilgisayar korsanlarının hassas bilgileri yasadışı olarak ayıklamak için kullandıkları en az bir uzaktan komut ve kontrol sunucusuyla etkileşim kurarak çalışır. Kötü amaçlı etkileşimleri engellemek ve suç işlemesini engellemek için ağınızdan çıkan bilgiler üzerinde veri filtreleme kullanın. Bazı uygulanabilir yaklaşımlar şunları içerir:

– Kuruluşunuzdaki web trafiğinin filtre üzerinden akışını zorlayan ve bilgilerin kuruluşunuzun ağından çıkmasını engelleyen bir çıkış içeriği filtreleme aracı uygulanabilir.
– Bir veri kaybı önleme (DLP) çözümü, yetkisiz erişimleri ve ihlalleri izlemek ve sızıntı bilgisinden kurtulmak için de kullanılabilir.

Ağ İzlemeyi Geliştirin ve Artırın

Ağı yakından izlemek, bağlı kullanıcıların bir kuruluş içinde nasıl çalıştığına dair bilgi, ağ savunma çözümlerini önemli ölçüde silahlandırır. Her şeyin ve herkesin normalde nasıl etkileşime girdiğini daha iyi anlamak, bir botnet veya diğer kötü amaçlı yazılım saldırıları başladığında olağandışı etkinliği hızlı bir şekilde tespit etmeyi çok daha kolay hale getirir. İdeal olarak, anormal davranışı tespit eden ve sisteme sızma girişimlerini engelleyen veri toplama araçlarını kullanan ağ etkinliğinin 24 saatlik izlenmesi politika olmalıdır.

Ağ İçinde Bölümlere Ayırma

Ağ bölümlendirmesi yapmalısınız. Günümüzün çalışma ortamlarında, belki de çoğu, çoğu bilgisayar istasyonu, departmanlar arasında, genellikle günde birçok kez birbirleriyle iletişim kurmak zorundadır. Bununla birlikte, bu tür geniş erişime ihtiyaç duymayan makineler için bu yeteneğin sınırlandırılması veya ortadan kaldırılması, botnet’lerin ağınıza yayılmasını önlemede çok yardımcı olabilir.

Proxy Sunucuları ile Ağ Erişimlerini Denetleme

İnternet erişiminin izlenebileceği destekleyici bir çıkış noktası oluşturmak, izleme çabaları için takviye oluşturur. Giden bilgileri bir proxy sunucusu aracılığıyla yönlendirmek, siber suçluların ağ güvenliğinizi atlatma girişimlerini ortadan kaldırabilir.

DNS Sorgularına Yanıtları İzleyin

İş istasyonlarının DNS sunucularına yönelik sorgularının izlenmesini sürdürmek, botnet sızma belirtilerini tanımlamak için mükemmel bir yaklaşımdır. Örneğin, düşük yaşam süresi (TTL) için izleyin.

Tehditlerden Haberdar Olun

Geçtiğimiz yıl iç ağlardan gelen başarılı bilgi hırsızlıklarının yüzdesi botnetlerin kullanımı yoluyla olmuştur. Yeni ve gelişen siber tehditler hakkındaki haberlerden haberdar olmak, ağ yönetimi profesyonellerinin bir kurumun sistemini korumada etkili olabilmeleri için sürekli olarak sürdürmeleri gereken ilk faaliyet sırasıdır.

Hassas kişisel bilgileriyle size güvenen insanları korumak, kuruluşunuzu sorumluluktan korumak ve markanızın itibarını korumak için tüm cephelerde savunmanız gerekir. E-posta, mobil erişim noktaları, sosyal platformlar ve diğer medya yoluyla gerçekleştirilen siber saldırılara karşı etkili bir savunma sağlamanızı sağlamak için yukarıdaki ve diğer stratejileri, yöntemleri ve araçları kullanın. Belirtildiği gibi, botnet’ler şimdi siber suçların büyük bir yüzdesini oluşturmaktadır. Yukarıda tartışılan yaklaşımları kullanmak, herhangi bir ağ bütçesi ve boyutu için ölçeklendirilebilen güçlendirilmiş bir siber güvenlik çerçevesinin oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Kaynak : Beyaz.Net

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir