Yeni Windows Zeroday Açıklığı Twitter’dan Duyuruldu

İnternette SandboxEscaper takma adını kullanan bir güvenlik araştırmacısı, iki ay aradan sonra yeni bir Windows güvenlik açığını Twitter’dan duyurdu. Zafiyete ait PoC exploit kodu GitHub sayfasında yayınlayan güvenlik araştırmacısı açıklığın Microsoft Data Sharing (dssvc.dll) kütüphanesinden kaynaklandığını açıkladı. Ancak uygulamalar arasında veri paylaşımı sağlayan bu yeni kütüphane sadece Windows 10(son Ekim ayı güncellemesini de kapsayan), Server 2016 ve Server 2019 sürümlerinde yeni bir bileşen olarak geldiği için daha önceki versiyonların bu zafiyetten etkilenmediği bildirildi.

PoC’u inceleyen uzmanlar exploit’in önemli Windows dosyalarını sildiği, işletim sistemini çalışamaz hale getirdiğini ve kullanıcıları sistem geri yüklemeye(system restore) zorladığını belirtiyor.  Deletebug olarak adlandırılan açıklığın izinleri tekrar kontrol etmeyen bir Windows servisinden kaynaklandığı ve admin olmayan kullanıcıların kritik dosyaları silmesine imkân sağladığı böylelikle hak yükseltme saldırılarına neden olduğu tespit edildi. SandboxEscaper, exploit’in işleyişini anlatırken uygulama kütüphanelerinin silindiği ve yerlerine zararlı versiyonlarının konulduğunu açıkladı.

Uzmanlar,  SandboxEscaper  tarafından PoC olarak yayınlanan deletebug.exe’nin bilgisayar üzerindeki pci.sys dosyasını sildiği için sistemin yeniden başlatılamadığı bu nedenle bu istismar kodunun eski haline döndürülebilecek bir sanal makine üzerinde çalıştırılması konusunda uyarıyor.

Zeroday zafiyetlerine hızlı bir şekilde yama çözümleri geliştirmeye çalışan 0Patch platformunu işleten Mitja Kolsek,  açıklığın istismarını bloklamak için tamamıyla güncel Windows 10 üzerinde çalışan bir micro-patch geliştirdiklerini, ancak yamanın dağıtımdan önce çeşitli testlerden geçmesi gerektiğini belirtiyor.  Microsoft resmi bir güncelleme yayınlayana kadar kullanılması önerilen yama önümüzdeki günlerde tüm zafiyetli Windows sürümlerini de kapsayacak şekilde yayınlanabilir.

Kaynaklar:

  1. https://www.zdnet.com/article/microsoft-windows-zero-day-disclosed-on-twitter-again/#disqus_thread
  2. https://thehackernews.com/2018/10/windows-zero-day-exploit.html

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir