Windows 8 ve 10 : Disk Genişletme (Bölümleri birleştirme)

Örneğin C bölümü ile bu C bölümünden alan çalarak oluşturduğunuz D bölümünü tekrar tek parça bir C bölümü haline getirmek isteseniz?

Bu yazıda bunu nasıl yapacağınızı ve bu işlemin prensiplerini/kurallarını anlatacağım.

 

  • Bu işlem belli kurallara bağlıdır. İstediğiniz her bölümü istediğiniz her bölümle birleştiremezsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için: Disklerde Bölme ve Genişletme (Birleştirme) Prensipleri
  • Bu işlemi yapabilmek için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.
  • Alttaki açıklamaların tamamı  –Anlatım kolaylığı açısından– alttaki resimlerde gördüğünüz senaryoya uygun yapılmıştır. Senaryoya göre OS (C:) ve Data (D:) adında bölüntümüz var ve biz Data (D:) bölüntüsünü OS (C:) bölüntüsüne ekleyeceğiz. Buna göre;
  1. Eklenecek bölüm yani Data (D:) bölüntüsündeki bütün veriler silinecektir.
  2. Ek kabul edecek bölüm yani OS (C:) bölüntüsündeki verilere bir şey olmayacaktır.
  3. Eklenecek bölüm yani  Data (D:) bölümünü sildiğinizde ortaya çıkacak boş alanın (Ayrılmamış Bölüm) tamamını eklemek zorunda değilsiniz.  Bunu 6. adımda ayarlayabilir, ekleme işlemini yaptıktan sonra artan kısmı tekrar biçimlendirip bir bölüntü oluşturarak kullanabilirsiniz.
  4. Disk genişletme işlemi kural olarak her zaman sağdan sola doğru ve bitişik disklerde olur. (Disk yönetimi görünümünü esas alarak) Örneğin bizim senaryomuzda Data (D:) bölüntüsünü OS (C:) bölüntüsüne eklemek mümkündür. Ama soldan sağa yada atlayarak (İkiden fazla sayıda bölüm olması durumunda) ekleme yapmak mümkün değildir. (Windows Disk yönetiminde) Ayrıntı için üstte verdiğim linki okuyun lütfen.

1–  Yönetimsel Araçlar Menüsü’nü açın ve Disk Yönetimi‘ne tıklatın.

2- Açılan Disk Yönetimi konsolunda eklenecek bölüme (Örneğimizde D bölümü)  sağ tıklayıp Birim Sil… deyin.

3- Birimin silineceğine dair uyarı alacaksınız bu bölümdeki verilerinizi yedeklediyseniz onay verin.

4-  Birim silinecek ve bir ayrılmamış alan oluşacak. Şimdi ekleyeceğiniz bölüme (Örneğimizde C bölümü) sağ tıklatın ve Birimi Genişlet… seçeneğine tıklatın.

5-  İleri butonuna tıklatın.

6- Eğer sildiğiniz alanın tamamını hedef bölüme ekleyecekseniz hiçbirşey yapmadan direkt İleri butonuna tıklatın.

Amacınız Örneğin, 100 GB kapasitedeki D bölümünün 50 GB alanınını C‘ye eklemek sonrasında kalan 50 GB alanı tekrar D olarak biçimlendirip kullanmak ise kırmızı işaretli alanda C‘ye eklemek istediğiniz alanı ayarlayın ardından İleri butonuna tıklatın.

7- Son butonuna tıklatarak işlemi bitirin.

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir