Windows 10 Güvenli Modda Başlatma

Bir Windows 10’u güvenli mod (safe mode) seçeneğiyle başlattığınızda yalnızca Windows’u çalıştırmak için gerekli olan asgari uygulamalar ve sürücüler yüklenir ve Windows 10 en temel haliyle açılır. Güvenli mod seçeneği genellikle sorun giderme amaçlı kullanılır ve güvenli modda başlatılmış bir Windows 10 ekranının tüm köşelerinde Güvenli Mod veya Safe Mode ifadesi yer alır.

Güvenli mod seçeneği, genellikle sağlıklı başlayamayan Windows işletim sistemleriyle veya Windows’un sağlıklı başlamasına engel olan program veya sürücülerle ilgili sorunları gidermek için kullanılır.

Örneğin Windows 10 işletim sistemi üzerine üçüncü taraf bir program yüklediğiniz, yeni bir donanım eklediniz veya mevcut bir sürücüyü güncellediniz ve işletim sistemi artık normal modda başlayamaz oldu. İşte bu gibi durumlarda Windows 10’u güvenli modda açarak sorunun Windows 10’a ait olmayan bir uygulamadan veya sürücüden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilir, sorunlu uygulama veya sürücüyü tespit ederek işletim sistemi üzerinden kaldırabilir veya onarmayı deneyebilirsiniz.

Windows 10’u güvenli modda başlatmak için birkaç seçeneğiniz var.

Güvenli Mod için bilgisayar açılırken F8 tuşuna basın

Bilgisayarınız kapalıysa başlatın ve açılış sırasında Windows logosunu görmeden önce F8 tuşuna basın. Kaçırmamak için birkaç kez basabilirsiniz. Eğer bir şekilde güveli moda geçemez ve Windows logosu görünüp işletim sistemi normal modda başlama sürecine girerse, oturum açma ekranına kadar bekleyin ve Windows’u yeniden başlatarak tekrar deneyin.

Windows 10 çalıştıran bazı cihazlar o kadar hızlı boot oluyor ki Windows logosundan önce F8 ile güvenli moda geçiş yapmak zor olabiliyor. Bu durumda diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.

Güvenli Mod için bilgisayar açık durumdayken Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatın

Windows 10 güvenli mod açılışı için bir diğer seçenek ise bilgisayarı Shift tuşuna basılı tutarak yeniden başlatmaktır (restart). Bilgisayar kapandığı andan itibaren Shift tuşunu bırakabilirsiniz. Açılış süreci sizi güvenli moda ulaştıracak aşağıdaki ekranlar ile devam eder.

Troubleshoot > Advanced options > Startup Settings > Restart

Bilgisayar tekrar yeniden başladıktan sonra klavyeden 4 tuşuna basarak Enable Safe Mode (Güvenli mod) seçimini yapın.

Ardından cihaz tekrar yeniden başlatılır ve Windows 10’un bir sonraki açılışı güvenli modda gerçekleşir.

Ancak bu seçeneğin Windows’un normal modda başlayabildiği durumlarda geçerli olduğunu unutmayın.

Güvenli mod için Windows 10 üzerindeki gelişmiş başlatma seçeneğini kullanın

Shift tuşuna basılı tutup Windows 10’u yeniden başlatarak gerçekleştirdiğiniz işlemin aynısını Windows 10 içerisinden de tetikleyebilirsiniz. Bunun için işletim sistemi içerisinde aşağıdaki adımları takip edin.

EN Windows 10: All Settings > Update & Security > Recovery > Advanced Start > Restart

TR Windows 10: Tüm Ayarlar > Güncelleme & Güvenlik > Kurtarma > Gelişmiş Başlatma > Yeniden Başlat

Msconfig üzerinde Safe Mode (Güvenli Mod) seçeneğini işaretleyin

Bir diğer yöntem olarak MSCONFIG aracını açıp Boot tabı altından güvenli mod seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bir kez aktif ettiğinizde kalıcı olarak Windows 10 her başladığında güvenli modda açılır. Windows’u tekrar normal modda açmak için bu ayarı geri almanız gerekir.

Özellikle sorun giderme süreçlerine bilgisayarı sık sık yeniden başlatmanız ve her seferinde yeniden güvenli modda açılması gereken durumlarda kullanışlı olabiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir