SQL Server 2014 Sürümleri ve Özellikler

Microsoft’un “Bulut Öncelikli Veri Platformu” modelinin temeli olan SQL Server 2014, Nisan 2014 tarihinde genel erişime açılmıştı. Bu yazıda SQL Server 2014 sürümleri, sürümlerin desteklediği özellikler ve temel lisanslama bilgilerini bulabilirsiniz.

Microsoft SQL Server 2014 sürümü önemli yerleşik özellikler ile geliyor. Yeni SQL Server, iş kritik ihtiyaçlar için daha fazla performans sağlayan bellek içi (in-memory) teknolojiler, StreamInsight, verileri daha hızlı anlamlandırabilmek ve işletmelerin iş zekası beklentilerine daha fazla destek olabilmek için Microsoft Office Excel ile şirket içinde, Office 365 için Power BI ile bulutta kolay entegrasyon seçenekleri, daha fazla Büyük Veri (Big Data) işleme özellikleri, Microsoft Azure yapısıyla hibrit modelde bütünleşebilme seçenekleri gibi birçok önemli ve modern yeteneğe sahip.

SQL Server 2014 Sürümleri

On-premise (bina içi) olarak kurulabilen Microsoft SQL Server 2014 sürümlerine baktığımızda 3 yaygın sürüm, 1 özelleştirilmiş sürüm, 2 de breadth sürümden söz etmek mümkün.

 • Enterprise
 • Business Intelligence
 • Standard
 • Web
 • Developer
 • Express

Her bir sürüm (edition) farklı yeteneklere, bazen limitlere, satın alma ve lisanslama modellerine sahiptir. Bu yüzden tercih ve kullanım senaryoları da genelde farklılaşır. Tüm sürümler 32-bit ve 64-bit olarak kullanılabilir. Aşağıda SQL Server 2014 sürümlerini ve kısaca hangi senaryolar için tercih edildiklerini görebilirsiniz.

SQL Server 2014 Standard Sürümü

Yaygın sürümlerden biridir. İçerisinde bazı özellikler yer almaz veya limitli olarak yer alır. Daha küçük ölçekteki işletmeler veya departman seviyesindeki ihtiyaçlar için temel veri yönetimi ve iş zekası amaçlı konumlandırılır. On-premise (bina içi) ve Cloud (bulut) için ortak geliştirme araçlarını destekler. Bu sürüm Instance başına SQL Server Database Engine, Analysis Services ve Reporting Services için 4 soket (16 Core) ‘a kadar işlemci, SQL Server Database Engine için 128GB’a kadar bellek, Analysis Services ve Reporting Services için 64GB’a kadar bellek kullanabilir. Ayrıca ilişkisel veritabanı başına en yüksek boyut limiti 524 PB (Petabayt) ‘a kadardır.

Ayrıca aşağıdaki ana özelliklere sahiptir.

 • Programlanabilirlik (T-SQL, data types, FileTable)
 • Yönetilebilirlik (SQL Server Management Studio, policy-based management)
 • Temel yüksek erişilebilirlik (Temel log shipping, database mirroring, 2 node Failover Clustering)
 • Temel güvenlik (Separation of duties, basic auditing)
 • Temel OLTP
 • Temel BI (Reporting, analytics, multidimensional semantic model, data mining)
 • Temel veri entegrasyonu (Built-in data connectors, designer transforms)

SQL Server 2014 Business Intelligence Sürümü

Bir diğer yaygın sürümdür. İçerisinde bazı özellikler yer almaz veya yine limitli olarak yer alır ancak iş zekası odaklı yönetilebilir, ölçeklenebilir ve yerleşik birçok farklı özelliğe sahiptir. İşletme verilerin tarayıcı (browser) tabanlı görselleştirilebilmesi ve incelenebilmesi gibi yetenekleri vardır. Bu sürüm Instance başına SQL Server Database Engine için 4 soket (16 Core) ‘a kadar işlemci, 128GB’a kadar bellek, Analysis Services ve Reporting Services için işletim sistemi maksimum limitlerine kadar işlemci ve bellek kullanabilir. Ayrıca ilişkisel veritabanı başına en yüksek boyut limiti yine 524 PB (Petabayt) ‘a kadar desteklenir.

SQL Server 2014 Standard sürümün tüm özelliklerini içerdiği gibi ayrıca aşağıdaki ana özelliklere de sahiptir.

 • Self-service Business Intelligence (Alerting, Power View, SharePoint Server için Power Pivot)
 • Gelişmiş kuruluş iş zekası özellikleri (Tabular BI semantic model, gelişmiş analiz ve raporlama, bellek içi (in-memory) analiz motoru, gelişmiş veri madenciliği)
 • Kurumsal veri yönetimi (Data Quality Services, Master Data Services)

SQL Server 2014 Enterprise Sürümü

Özellikler açısından bakıldığında neredeyse tüm yeteneklerin birleştiği en tepedeki sürümdür. SQL Server Instance başına (SQL Server Database Engine, Analysis Services, Reporting Services) kullanabileceği en yüksek işlemci ve bellek limitleri, üzerinde çalıştığı Windows Server işletim sistemi limitleri kadardır. Yani işletim sisteminin sunabildiği tüm işlemci ve bellek kaynağını sonuna kadar kullanabilir. Bu, sınırları çok ileride olan bir kapasite demek. İlişkisel veritabanı başına en yüksek boyut limiti 524 PB (Petabayt) ‘a kadar desteklenmektedir.

SQL Server 2014 Enterprise sürümü kapsamlı ve yüksek performans sağlayan high-end datacenter (veri merkezi) teknolojilerine sahiptir. Limitsiz sanallaştırma desteği, uçtan uca iş zekası yetenekleri ve iş-kritik iş yükleri için sunduğu premium özellikler ile SQL Server 2014 sürümlerinin amiral gemisidir. Kurumsal seviyedeki ve çok yüksek ölçekteki hemen hemen tüm işletme, veri platformu ve veritabanı ihtiyaçları için kullanılabilir.

SQL Server 2014 Standard ve SQL Server 2014 Business Intelligence sürümlerinin tüm özelliklerini içerdiği gibi ayrıca aşağıdaki ana özelliklere de sahiptir.

 • Gelişmiş veri entegrasyonu (Fuzzy grouping and lookup, change data capture)
 • Gelişmiş güvenlik (SQL Server audit, transparent data encryption)
 • Data warehousing (Updatable in-memory columnstore, compression, partitioning)
 • Gelişmiş yüksek erişilebilirlik (AlwaysOn, multiple, active secondaries; multi-site, geo-clustering)
 • Advanced transaction processing (In-memory OLTP)

Bu 3 yaygın sürümün dışında, web için özelleştirilmiş bir sürüm ile birlikte geliştirme/test ve giriş seviyesi/öğrenme amaçlı toplamda 3 sürüm daha vardır. Bu sürümler hakkında aşağıda bilgiler bulabilirsiniz.

SQL Server 2014 Web Sürümü

Web tabanlı iş yükleri için özelleştirilmiş bir sürümdür. İçerisinde bazı özellikler yer almaz veya limitli olarak yer alır ancak özellikle Web hoster’lar için düşük maliyetli, ölçeklenebilir ve yönetilebilir yetenekler sunar. Küçük veya geniş web tabanlı iş yükleri için düşük toplam sahip olma maliyeti ile ön plana çıkmaktadır. Bu sürüm Instance başına SQL Server Database Engine, Analysis Services ve Reporting Services için 4 soket (16 Core) ‘a kadar işlemci, SQL Server Database Engine ve Reporting Services için 64GB’a kadar bellek kullanabilir. Ayrıca ilişkisel veritabanı başına en yüksek boyut limiti yine 524 PB (Petabayt) ‘a kadardır.

SQL Server 2014 Developer Sürümü

SQL Server üzerinde uygulama geliştirmek isteyen geliştiriciler için sağlanır. SQL Server 2014 Enterprise sürümüyle aynı özelliklere sahiptir. Ancak SQL Server 2014 Developer sürümü sadece geliştirme ve test ortamları için kullanılabilir, üretim (production) ortamlarında kullanılamaz. Microsoft SQL tabanlı uygulama geliştirmek isteyen programcılar için idealdir çünkü tam özellikli ve düşük maliyetli bir seçenektir.

SQL Server 2014 Express Sürümü

ExpressExpress with Tools ve Express with Advanced Services olmak üzere kendi içinde (ilave paketlerle) 3 farklı şekilde dağıtılabilir.

Giriş seviyesi özelliklere sahip ve tamamıyla ücretsiz bir sürümdür ancak diğer sürümlere göre önemli limitleri vardır. Masaüstü, istemci ve küçük sunucu uygulamaları oluşturmak ve Microsoft SQL Server temellerini öğrenmek için idealdir. Gerektiğinde sorunsuz bir şekilde üst sürümlere yükseltilebilir. Bu sürüm Instance başına SQL Server Database Engine ve Reporting Services için 1 soket (4 Core) ‘a kadar işlemci, SQL Server Database Engine için 1GB’a kadar bellek destekler. Ayrıca ilişkisel veritabanı başına en yüksek boyut limiti 10GB’tır.

Bu 5 temel SQL Server 2014 sürümünde yer alan veya almayan tüm özellikler hakkında daha fazla bilgi ve karşılaştırma tabloları için Microsoft SQL Server 2014 Sürümleri İçin Desteklenen Özellikler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Birçok Microsoft ürünü gibi SQL Server 2014’ün de deneme sürümünü test etme şansına sahipsiniz. Bunun için SQL Server 2014 180 günlük deneme sürümü sayfasını ziyaret edin.

Microsoft SQL Server 2014 sürümlerinin nasıl lisanslandığı ve hangi kanallardan satın alınabileceği konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa SQL Server 2014 Lisanslama ve Satın Alma Modelleri yazısını, eğer SQL Server 2014 sürümlerinin kurulum ve temel yapılandırma işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini öğrenmek istiyorsanız SQL Server 2014 kurulumu nasıl yapılır dokümanını okuyabilirsiniz.

Kaynak : serhatakinci

Bunları da sevebilirsiniz

SQL Server 2014 Sürümleri ve Özellikler” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir