SQL Server 2014 Lisanslama ve Satın Alma Modelleri

SQL Server 2014 lisanslaması sürümlere, fiziksel veya sanal çalışma durumuna göre farklılıklar gösterir. Eğer sürümler ve sahip oldukları özellikler konusunda bilgiye ihtiyacınız varsa, öncelikle SQL Server 2014 Sürümleri ve Özellikler yazısını okumanızı öneririm.

Daha çok bina içi (on-premise) ve fiziksel ortamdaki lisanslama modellerini açıklayan bilgilerin daha net anlaşılabilmesi için lisanslama bölümlerinde geçen bazı temel ifadelerin açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

İstemci erişim lisansı (CAL) – SQL Server yazılımdan hizmet alan her bir kullanıcı veya cihaz, servise erişen bir kullanıcı anlamına gelir. Lisanslama modeline göre bazı SQL Server 2014 sürümlerine erişen her kullanıcı için SQL Server CAL sağlanması gerekir.

Sunucu (server) lisanslama modeli – SQL Server yazılımının kendi lisansıdır. Sunucu üzerinde kurulu olan her bir Instance (SQL Server yazılımının kurulu olan görüntüsü) başına sağlanır. Bu sunucu yazılımı yanında, sunucuya erişip SQL’den hizmet alan her istemci için ayrıca SQL Server CAL sağlanması gerekir.

Çekirdek başına (per core) lisanslama modeli  – SQL Server yazılımının kendi lisansıdır. Bu modelde, SQL Server Instance’ın çalıştığı fiziksel işlemci ve çekirdek sayısı başına lisans sağlanır. Sunucu (server) lisansı modeline göre ilk bakışta daha maliyetli görünebilir ama çekirdek başına lisanslamanın en büyük avantajı SQL’den hizmet alan istemciler için ayrıca SQL Server CAL gerekliliği olmamasıdır. Özellikle hizmet verilecek kullanıcı sayısının belli olmadığı, çok yüksek olduğu veya yoğun dış bağlantılı (Internet/External) projelerde tercih edilmesi avantajlıdır.

Satın alma modeli – SQL Server 2014 sürümlerine göre aşağıdaki üç model ile satın almak mümkündür.

  • Toplu Lisanslama (Volume Licensing)
  • Perakende (Retail – FPP)
  • Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting)

Yukarıda açıklanan SQL Server 2014 sürümleri aşağıdaki gibi lisanslanır ve satın alınır.

UYARI: Bu aşağıdaki içerik 11.8.2014 tarihindeki genel lisanslama bilgilerine göre düzenlenmiştir.

SQL Server 2014 Standard Lisanslama ve Satın Alma

Daha çok kritik olmayan iş uygulamaları için temel veri yönetimi ve iş zekası özellikleri sunan SQL Server 2014 Standard sürümü Çekirdek Başına (per-core) ve Server + CAL lisanslama modellerini destekler.

Eğer Çekirdek Başına lisanslama modeli tercih edilirse, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

Eğer Server + CAL lisanslama modeli tercih edilirse, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu için Sunucu lisansı, SQL’den hizmet alacak istemciler için de ayrıca uygun sürümde CAL sağlamak gerekir.

SQL Server 2014 Standard sürümü Toplu Lisanslama (Volume Licensing), Perakende (Retail – FPP) ve Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanallarından satın alınabilir.

SQL Server 2014 Business Intelligence Lisanslama ve Satın Alma

Ölçeklendirilebilir, yönetilebilir ve gelişmiş iş zekası çözümleri oluşturmak için tercih edilen SQL Server 2014 Business Intelligence sürümü sadece Server + CAL modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu için Sunucu lisansı, SQL’den hizmet alacak istemciler için ise uygun sürümde CAL sağlamak gerekir.

Toplu Lisanslama (Volume Licensing) ve Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanallarından satın alınabilir.

SQL Server 2014 Enterprise Lisanslama ve Satın Alma

Yüksek veritabanı ve iş zekası gereksinimleri ile önemli iş yükleri için en üst düzeyde hizmet sunabilen SQL Server 2014 Enterprise sürümü sadece Çekirdek Başına (per-core) modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

SQL Server 2014 Web Lisanslama ve Satın Alma

Hoster’lar tarafından barındırılan ve çoğunlukla genel erişime açık web siteleri için özelleştirilmiş olan SQL Server 2014 Web sürümü sadece Çekirdek Başına (per-core) modelinde lisanslanır. Bu modelde, SQL Server yazılımını çalıştıran her sunucu üzerindeki işlemci çekirdeği için SQL Server lisansı sağlamak gerekir. SQL’den hizmet alacak istemciler için ayrıca CAL sağlamak gerekmez.

Sadece Üçüncü parti barındırma (Third Party Hosting) kanalı üzerinden sahip olunabilir.

SQL Server 2014 Developer Lisanslama ve Satın Alma

Geliştiriciler için geliştirme ve test amaçlı sunulan SQL Server 2014 Developer sürümü sadece kullanıcı başına lisanslanır. Bu sürümü kullanan her bir geliştirici veya test edici için yaklaşık ücret 50$’dır.

Toplu Lisanslama (Volume Licensing) ve Perakende (Retail – FPP) kanallarından temin edilebilir.

SQL Server 2014 Express Lisanslama ve Satın Alma

Limitli özellikler barındıran bu sürüm tamamen ücretsizdir. Microsoft indirme merkezinden indirilip kullanılabilir.

Tüm bu lisanslama bilgilerine ek olarak, sanallaştırılmış ortamlarda dağıtılan SQL Server 2014 sürümleri için bazı avantajlar da söz konusudur. Örneğin tüm fiziksel çekirdekleri SQL Server 2014 Enterprise sürüm + yazılım güvencesi (SA) ile lisanslanmış bir sanallaştırma sunucusu üzerinde, SQL Server instance’ları sınırsız sayıda VM’e dağıtabilir ve gerektiğinde tüm donanım gücünden faydalanabilirsiniz. Microsoft SQL Server 2014 sürümlerinin sanallaştırılmış ortamlarda lisanslanmasıyla ilgili bilgileri başka bir yazıda toparlayacağım için şimdilik bu konuya girmiyorum.

Bulut öncelikli veri platformunun en önemli parçalarından Microsoft SQL Server 2014 sürümleri, lisanslama ve satın alma seçenekleri hakkında bilgiler yer alan bu yazıdan sonra, eğer ilgileniyorsanız SQL Server 2014 kurulumu nasıl yapılır dokümanını da okuyabilirsiniz.

Kaynak : serhatakinci

Bunları da sevebilirsiniz

SQL Server 2014 Lisanslama ve Satın Alma Modelleri” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir