Google API Key (Client ID) Nasıl Alınır?

Sosyal medya sitelerinden, otomatik bağlantı almak, hesap birleştirme veya site içinde sosyal medya üzerinden kullanıcı girişi (Facebook Login, Twiteer Login, Google+ Login) yaptırmamızı sağlamak için bir API anahtarına ihtiyacımız vardır.

Bu anahtarı alabilmek için de söz konusu sosyal medya sitesinde amacımıza uygun bir uygulama oluşturarak API anahtarımızı almalıyız.

Şuanda tam burada Google+  Login için API Key (Client ID) nasıl alınır? Sade bir dille anlatalım.

Öncelikle bu işlemi yapmak için bir Google hesabımızın olması gerek. Yani bir Gmail hesabı.

Google Cloud Konsolu‘na giriş yapalım.

Create Project butonuna tıklayarak yeni bir App oluşturalım.

Projemize bir isim verelim (Türkçe karakter ve noktalama kullanmadan)

Bir proje ID oluşturalım (Bu kısım otomatik olarak geliyor. İsterseniz manuel olarak değiştirebilir veya ordaki haliyle devam edebilirsiniz.)

Sol Menüden APIs & auth > ve onun altında açılan menüden APIs menüsünü tıklayalım.

Açılan pencerede Google üzerindeki tüm application ürünlerini listeleyecek. Sayfayı aşağı indirerek Google+ API satırını bulalım. Karşısındaki OFF butonuna tıklarak ON yapalım ve aktif hale getirelim.

APIs & auth menüsü altında Consent screen menüsüne gelelim.

EMAIL ADDRESS satırına Gmail adresimizi yazalım

PRODUCT NAME satırına proje ismimizi yazalım.

HOMEPAGE URL ve PRODUCT LOGO satırları zorunlu değildir. İsterseniz web sayfanızın adresini yazabilir ve uygulamanız için bir logo ekleyebilirsiniz.

Şimdi de APIs & auth menüsü altında Credentials menüsüne tıklıyoruz. Açılan pencereden Create Client ID butonuna tıklayalım.

Açılan küçük pencerede üst kısım da yer alan kutucuklarda Web application seçili olması gerek.

Alt satırlarda ise bizden Javascript kökenleri ve Yetkili yönlendirme URI  tanımlarını isteyecek. Eğer kullanmak istediğimiz bu API anahtarlarını web sitemize manuel olarak biz entegre etmeyi düşünüyorsak kendi site adresimizi yazabiliriz.

Şayet WordPress’te bir eklentiye dahil etmek için ihtiyacımız varsa bu satırları bize eklenti verir. Mesela OneAll Sosyal Login eklentisi bu satırlar için size özel Javascript kökenleri verir. “https://fatihcolak.api.oneall.com” / “https://fatihcolak.api.oneall.com/socialize/callback.html” gibi.

Bu ayarlamaları da yaparak tamamladığımızda yeni uygulamamız oluşturulmuş olacak ve karşımıza çıkan ekranda CLIENT ID ve CLIENT SECRET Anahtarlarımızı bulabiliriz.

Bunları da sevebilirsiniz

Google API Key (Client ID) Nasıl Alınır?” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir