Android Telefonlarda Google Fotoğraflar Videolar Yedeklemesini Kapatma Silme

Andorid’in belkide en güzel yanlarından birisi sınırsız fotoğraf ve Video depolamasının bulunmasıdır. Ancak biz kullanıcılar bazen google Fotoğraflar yedeklemesini Kapatmak isteriz. Bu yazımızda Google Fotoğraflar ile telefonunuzun Fotoğrafları ve Videolar’ı Google Sunucularına Yedekleme özelliğinin kapatılmasından veya yedeklenmiş fotoğrafların silinmesi için neler yapılması gerektiğinden ve yedeklenecek klasörlerin hangilerinin yedeklenmesini veya yedeklenmemesini istediğinizi belirtme özelliklerinden bahsedeceğim.

Bu şekilde bu eşsiz özellikten dilediğiniz şekilde yararlanabileceksiniz. Ayrıca Hem gerekli Fotoğrafları yedeklerken yedeklenen fotoğraflarında Telefonunuzda yer etmesinin önüne geçebileceksiniz. Bu şekilde Telefon belleğinden de tasarruf sağlayabileceksiniz.

Yapmanız gerekenleri başlıklar altında anlatalım.

Google Fotoğraflar Uygulamasını Silme:

Ayarlar>Uygulama Yöneticisi İçerisinden Google Fotoğraflar uygulamasını bulalım ve Kaldır’ı seçelim. Bu şekilde Google Fotoğraflar Uygulamasını Komple Silmiş olursunuz.

Ancak yedeklediği fotoğrafları silmek için yapmanız gereken işlemler işlemler şunlardır.

Google Fotoğraflar Uygulamasının üzerinden yada Google Fotoğraflar Sitesinden.

Ben sadece Uygulama üzerinden nasıl yapacaksınız ondan bahsedeceğim. Çünkü basit yolu o.

Google Fotoğrafların Yedeklediği Resimleri Silme:

Google Uygulamamızı açalım…

İçerisinde Fotoğraflar sekmesi altında bulunan fotoğraflarımızı görüntüleriz.

Burada bir kere küçültme hareketi ile Ay görünümüne gelelim.

Yani En tepede en son hangi ay yedeklendi ise sadece o ayın ismi yazacak.

Daha sonra Ay isminin üzerine uzunca basalım tüm fotoğrafların seçildiğini görürsünüz.

Daha sonra o ayı silelim isterseniz o ayı silmeden diğer aylarıda seçebilirsiniz ama ayları tek tek silerek devam ederseniz fazla uğraşmadan 1 seneyi 12 seferde bu şekilde komple silebilirsiniz.

Ardından silinen fotoğraflar Çöp kutusuna geçecektir. Ardından Sol Taraftan Menüyü açalım ve Çöp Kutusuna girelim. burada sağ üst tarafta bulunan üç noktalı yere basalım ve Çöp Kutusunu Boşalt diyelim.

Bu şekilde hiç bir fotoğrafınız kalmayacaktır.

Google Fotoğrafların Hangi Klasörleri Senkronize Edeceğini Belirleme:

Eğer telefonunuzda yedeklenmesini istediğiniz belirli klasörler var ise bunları Google Fotoğraflar uygulamasına belirterek sadece onların yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için sol taraftan açılan menü içerisinde bulunan Cihaz Klasörleri seçeneğine girin ve yedeklememesini açmak istediğiniz ve içerisinde resim bulunan klasörlerin butonunu sağa kaydırın. Bu şekilde açık hale gelecektir.

Daha önce yedeklenen klasörlerin içerisindeki resimleri Fotoğraflar altında bulup temizlemeniz gerekebilir.

Ayrıca Google Fotoğraflar uygulaması yeni ve içerisinde yeni resim oluşmuş klasörleri tespit eder ve size yedeklemesini açayım mı diye sorar bildirim olarak gelir ve Atla dediğiniz taktirde o klasörün yedeklemesi açılır.

Google Fotoğrafların Yedeklediği Resimleri Telefon Belleğinden Tek Seferde Temizleme:

Yine Google Uygulaması yedeklediği resimlerin telefon hafızasında yer etmemesi adına ek bir özellik sayesinde tek seferde cihaz belleğinden kaldırma sunmaktadır.

Google Fotoğraf Yedeklemesini Kapatma Nasıl Yapılır Telefon Resimlerimi Yedekliyor Kapatma:

Bunun için telefonumuzdan Google Fotoğraflar uygulamasına giriş yapalım ve Sol taraftaki menüyü sürükleyip açalım.

Ayarlar kısmına giriş yapalım.

En üstte görüldüğü gibi Yedekleyin ve Senkronize edin yazar buna giriş yapalım ve Açık olan kısmın üzerine basarak kapalı yazmasını sağlayalım. Bu şekilde uygulama artık hiç bir resim ve videoyu yedeklemeyecektir.

Bu özellik sayesinde yedeklenen fotoğraflar cihaz hafızasında varmı diye kontrol eder ve yedeklenmiş olanları cihaz belleğinden kaldırır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir