Web Uygulama Güvenlik Çözümünün Sahip olması Gereken 5 Temel Özellik

Günümüzde bilgisayar kullanmayan ve internete bağlanmayan neredeyse hiçbir sektör yok. Kurum ve kuruluşlar çevrimiçi varlıklarını resmî web siteleri, bloglar ve sosyal medya sayfalarında sürdürmektedir. Çevrimiçi pazarlar, e-Ticaret web siteleri ve finansal hizmetler gibi web tabanlı birçok işletme var. İnsanalar günlük bankacılık gibi günlük aktivitelerini gerçekleştirmek için çevrimiçi hizmetleri kullanıyor.

Tüm bu faaliyetler siber saldırılar için fırsatlar yaratıyor. Çeşitli tehditler web sitelerini, çevrimiçi hizmetleri, API uç noktalarını ve işletmeler tarafından kullanılan veya sağlanan uygulamaları olumsuz etkileyebilir.  Bu tür yıkıcı saldırılar arasında gizlilik ihlali, DDoS saldırıl, veri ihlalleri, web sitelerinin tahrifatı, çevrimiçi mağaza kapanmaları, ödeme sahtekarlığı, çevrimiçi hizmetlerin kötüye kullanılması, arka kapı (backdoor) kurulumları vb. yer almaktadır.

Siber saldırılar sadece büyük işletmeler değil küçük işletmelerde büyük oranda hedeflemektedir. Potansiyel saldırıların tüm şiddeti ve yaygınlığı göz önüne alındığında, rastgele bir siber güvenlik çözümü seçmek doğru değildir. Siber güvenlik çözümünüzün aşağıda verilen özelliklerde olması önerilir:

1-Çok Özellikli (Multi-feature) Çözümler:

Aldığınız siber güvenlik çözümünün saldırıların tamamını ele alabilecek bir çözüm olmalıdır. Siber suçlular, saldırıları engellendiğinde siber uzayda suçlu hedeflerine ulaşmak için yeni yollar bulurlar. Bu yeni saldırılar hepsi bir arada çözüm olarak tanıtılan ürünler tarafından her zaman karşılanmayabilir. Amaç mümkün olduğu kadar çok tehdidi kapsayan özellikleri sağlayan bir çözüm bulmak olmalıdır. Gerçek zamanlı olarak yaptığı gibi, yalnızca kötü amaçlı yazılım bulaşmasını algılayan ve engelleyen bir çözüm pek yeterli olmayabilir.  Altyapınıza farklı tehditleri ele almak için birden fazla siber güvenlik çözümü kullanmak pratik değildir. Daha fazla yer kaplamanın ve bilgi işlem kaynaklarının yanı sıra, çeşitli yazılımların kullanımı maliyetli olabilir.

2-Monitoring

Bilgisayarınız, ağınız ve çevrimiçi varlıklarınızda neler olup bittiğinin farkında olduğunuzda sağlam siber güvenlik elde edilir. Bu nedenle, çeşitli yararlı bilgileri kolayca sunan bir araç kullanırsanız çok yardımcı olur. Bunlar arasında web trafiği verileriniz, farklı uygulamalar tarafından kullanılan CPU ve RAM, yüklü yeni programlar ve cihazınızda oluşturulan yeni dosyalar bulunur. Hiçbir şey yüklemiyor olsanız bile tutarlı artan trafik akışı, birinin dosyalarınızı gizli bir şekilde çaldığı anlamına gelebilir. Bilgisayarınızda veya yazılımınızda indirmeyi veya yüklemeyi hatırlayamayacağınız yeni dosyalar bulursanız, kötü amaçlı yazılımın cihazınıza bulaştığı anlamına gelebilir.

3-Bot Yönetimi

Siber güvenlik savunmalarını atlatma girişimlerinin çoğu botlar tarafından otomatik olarak yapılır. İnternet trafiğinin yaklaşık %40’ının bulaşmak için ağlara, cihazlara veya çevrimiçi hesaplara girmeye çalışan kötü niyetli botlar tarafından üretildiği tahmin edilmektedir.

Seçtiğiniz siber güvenlik çözümü botlar göz önünde bulundurularak tasarlanmalıdır. Hız sınırlama, imza algılama, kara liste, reCAPTCH ve bot aktivitesini algılayabilen ve herhangi bir hasar oluşturmadan önce bunları durdurabilen diğer stratejiler gibi temel anti-bot işlevlerine sahip olmalıdır.

4-Yapay Zekâ

Yapay zekâ ve makine öğrenimi sadece insanlarla doğal bir şekilde iletişim kurabilen etkileşimli robotlar veya sanal varlıklar yaratmakla ilgili değildir. Siber güvenliğin güçlendirilmesinde de yapay zekâ ve makine öğrenimi uygulanabilir.

Yapay zekâ gelişimi, siber tehdit tespiti ve önlenmesinin etkinliğini ve verimliliğini artırmak için eğitilebileceği konusunda önemli ölçüde gelişmiştir. Derin öğrenme algoritmalarının yardımıyla, güvenlik sistemleri dünya çapındaki bilgisayar kullanıcılarından toplanan verilere dayalı olarak potansiyel tehditleri daha etkin ve hızlı bir şekilde belirlemek için eğitilebilir. Aynı zamanda yapay zekâ, False-pozitiflerin neden olduğu verimsizliklerin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Özellikle uygulamaların, web sitelerinin ve API uç noktalarının kullanıcılarının davranışsal profillerini oluşturma söz konusu olduğunda, aldığınız yapay zekâ destekli çözümün işe yaradığını tespit etmek için önce bilgili kullanıcıların teknik incelemelerini veya yorumlarını gözden geçirin.

5- Tam Yönetim ve Destek

Son olarak, tam yönetim ve destek ile sağlanan güvenlik çözümlerini tercih edin. Bir dereceye kadar teknoloji konusunda bilgili olabilirsiniz, ancak gelişmiş işlevlere sahip bir siber güvenlik sistemini yönetmek için yeterli yetkinliğiniz olmayabilir. Bir güvenlik sistemi kurmak ve yönetmek zaman alır ve hatalara yatkın olabilir, bu nedenle gerçek uzmanların (uzaktan) ele alması daha iyidir. Sistemi kullanırken nasıl çalıştığını (ve kendi başınıza) öğrenebilirsiniz, ancak işinizi veya dijital varlıklarınızı güvence altına almaya çalışırken yolunuzu bulmaya çalışmayın. Ayrıca, düşündüğünüz çözümün destek ekibinin güvenilirliği ve yeterliliği hakkında bilgi alın. Daha sonra destek sorunlarıyla karşılaşmayacağınızdan emin olun.

Özetle, elde etmek için mümkün olan en iyi siber güvenlik çözümü, mümkün olduğunca çok sayıda tehdit türünü ele almak için birden fazla özelliğe sahip bir çözümdür. Özellikle, sağlam izleme işlevleri, gelişmiş bot yönetimi, tehditleri ve saldırıları tanımlamak ve ele almak için yapay zekâ destekli bir yetenek ve yetkin uzaktan yönetim ve destek ile donatılmış olmalıdır. Yukarıda bahsedilen öznitelikleri pek çok güvenlik çözümü sağlamaz. Ancak, işletmeniz için mümkün olan en iyi korumayı istiyorsanız, seçeneklerinizi yukarıda tartışılan noktalara göre incelemelisiniz.

Webuygulamagüvenliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir