URL sonundaki / karakteri varsa silmek

Aşağıdaki listede bazı değerlerin sonunda Slaş ( / ) değerlerini silmek için SOLDAN, SAĞDAN ve UZUNLUK Fonksiyonuları içeren formül kullanabiliriz.

= SOLDAN ( B6 ; UZUNLUK ( B6 ) – ( SAĞDAN ( B6 ) = “/” ) )

Formülünün İşlem Adımları

1. Adım =SOLDAN(B6;UZUNLUK(B6)-(SAĞDAN(B6)=”/”))

Hedef hücreden bu şekilde yazarsak sağdan 1 karakter alır.  B6’de https://youtube.com/ değeri var SAĞDAN fonksiyonu hücrenin son karakteri / değerini alacaktır.

2. Adım =SOLDAN(B6;UZUNLUK(B6)-(“/”=”/”))

“/” = “/” işleminde eşittir, büyük , küçük ifadelerinde mantıksal ifadeler vardır. Slaş Slaşa eşit mi? sorusu sorar. Eşitse DOĞRU , eşit Değilse  YANLIŞ değeri üretir. Detayı için bu makaleye bakınız.

3. Adım =SOLDAN(B6;UZUNLUK(B6)-DOĞRU)

iki değer eşit olduğu için DOĞRU değeri üretir. DOĞRU diğer bir ifade ile 1’dir. Sebebini yine bu makalede bahsetmiştim.  Eğer son karakter / karakterine eşit olmasaydı YANLIŞ değeri üretecekti. Diğer bir ifade ile 0 değeri üretecekti.

4. Adım =SOLDAN(B6;UZUNLUK(B6)-1)

URL’nin toplam uzunluğunu tespit ediyoruz. https://youtube.com/ karakterinin 16 karakter olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

5. Adım =SOLDAN(B6;16-1)

16 – (URL’nin Toplam Uzunluğu), 1 (Son karakterin / olduğunu ) Son karakterin / olduğunu 1 değeri ile tespit ettiğimiz için 16-1 yaparak sonundaki / değerinin kaldırmış oluyoruz.

6. Adım =SOLDAN(“https://youtube.com/“;15)

SOLDAN toplam uzunluktan / dahil etmeden 15 karakteri almış oluyoruz.

7. Adım =https://youtube.com

Değerini elde etmiş oluyoruz.

SONUÇ

Sonunda / olmayan hücrelerde hiçbir işlem yapmadığını aşağıdaki örnekte görebilirsiniz. Örneğin outlook sayfasının sonunda / yok. O zaman son karakter ile  a = / mı diye mantıksal soru soracak ve eşit olmadığı için YANLIŞ yani 0 değerini üretecek. Bu da Toplam uzunluk – 0 olduğu için hesaplama yapmadan aynı sonucu verecektir.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir