Pardus’un Önemi ve Debian Tabanlı Olmasının Getirdiği Artılar

Pardus, temelleri 2003 yılında atılmaya başlanmış ve halen geliştirilmekte olan bir linux dağıtımıdır. Pardus ekibininde açık gönüllülükle ifade ettiği gibi; “Teknik açıdan incelendiğinde, Pardus’un diğer dağıtımlardan paket seçimi ve özelleştirmeler dışında bir farkı yoktur.” Ancak Pardus’u farklı kılan nokta, hem çok kapsamlı bir şekilde Türkçe dil desteği vermesi, hemde kamunun ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriliyor olmasıdır. Pardus haricinde Türkçe dil desteği konusunda bu kadar ileride olan bir dağıtım yoktur. Pardus Türkçe diline ve Türkiye’ye özgü olarak eklenmiş pekçok özelliğe sahiptir. Kamu kurum ve kuruluşlarında daha yaygın olarak kullanılabilmesi için Pardus ekibi pekçok alt projede geliştirmektedir. Bu projelerden bazıları; ULAKBÜS, Ahtapot, ETAP ve Engerek Kimlik Yönetim Sistemi’dir.

Yerli ve milli işletim sistemimiz Pardus, GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan Debian üzerinde geliştirilmektedir. Altyapıda Debian’ın tercih edilmesinin belli başlı sebepleri vardır. Bu sebepler aşağıda sıralandırılmıştır;

Topluluk desteğiyle geliştirilmektedir.

Debian özgür bir yazılımdır ve kaynak kodları açık olduğundan herkes üzerinde istediği değişikliği yapabilmektedir. Herhangi bir firmanın tekelinde olmaması, şeffaflığı artırır ve dünyanın en iyi yazılımcıları tarafından geliştirilebilmesini sağlar.

Sorun çözmek kolaydır.

Debian dağıtımı 25 yılı aşkın süredir geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak Debian forumları hem profesyonel kullanıcılarla doludur, hemde karşılaşılabilecek problemler ve çözümleri iyi dökümante edilmiştir.

Dünyanın en geniş paket deposuna sahiptir.

Debian, paket yönetici olarak “Apt” kullanır. Apt repoları üzerinde 51.000’den fazla farklı yazılım bulunmaktadır. Bu yazılımları kurmak oldukça basittir. Dilerseniz terminal arayüzünden, dilerseniz grafik arayüzlü yöneticiler vasıtasıyla kurulumları gerçekleştirebilirsiniz.

Her zaman stabildir.

Debian, stabilitesi ile ünlü bir dağıtımdır. Güncellenen paketler defalarca kez testlere tabii tutulmaktadır. Paketlerin stabilite oranı en yükseğe çıkana kadar bu testler devam etmektedir. Testler bittikten sonra paketler nihayet stabil repolara alınmaktadır.

Çoklu mimari ve çekirdek desteği sağlar.

Şimdiki Debian sürümü alpha, amd64, armel, hppa, i386, ia64, mips, mipsel, powerpc, s390 ve sparc mimarilerini desteklemektedir. Bu kadar geniş bir yelpazede çalışabiliyor olması onu hemen her ortama yükleyebileceğiniz manasına gelir. Ayrıca Debian dağıtımı üzerinde GNU Hurd ve FreeBSD çekirdeklerini de çalıştırabilmektedir.

Sonuç olarak; Pardus altyapısında Debian kullanılması hem dünyanın geri kalanıyla tam uyumluluk, hemde kamunun ihtiyacı olan stabiliteyi bulabilmesi açısından oldukça önemlidir. Günümüz şartlarına bakıldığında, kamu kurumlarında yerli ve milli bir işletim sistemi kullanmamak pekçok soruna yol açabilmektedir. Kamunun açık kaynak ve özgür yazılım kullanmaya başlayarak yaptığı bu öncü atılım, yerli yazılım sektörünü beslediği gibi ülke içerisinde bu tip yazılımların kullanılmasını da teşvik edecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir