Mail Güvenlik Protokolleri

Günümüzde E-posta tartışmasız internet üzerinden kişisel ve iş iletişimi için en önemli uygulamadır.  Her yeni gün işletmeler ve bireyler zararlı yazılımların, istenmeyen e-postaların, kimlik avı ve kimlik hırsızlığı saldırılarının yaygınlaşması için alıcıların hassas bilgileri açığa çıkarmalar artmaktadır. E-posta gibi bir iletişim aracını olabildiğince güvenli hale getirebilmek için bir nevi sistem doğrulama kayıtları eklenmektedir. SPF, DKIM ve DMARC, kimlik avı veya spam’da kullanılan e-postalarda sahte gönderen adresini tespit ederek, e-postanızı tek bir amaca hizmet etmek üzere doğrulamak için farklı yöntemlerdir.

SPF

Bir e-posta gönderdiğinizde, e-postayı göndermek için kullanılan IP adresleri ve sunucularla ilgili ayrıntıları içeren bu e-posta için “dönüş adresi” bilgilerini içeren her zaman görünmeyen (e-posta ayarlarınıza bağlı olarak) ek metin içerir. Bu etki alanı adı sistemi (DNS) kaydı olarak bilinir. Spam gönderenler ve Kimlik Avı e-postaları bir e-posta adresini “ ” yaparken, e-posta aslında tamamen farklı bir kaynaktan gelse bile, güvenilir bir adres alırlar ve gelen e-postanızın “Kimden” alanına yerleştirirler. Bu aksi takdirde makul bir şekilde kaçınmış olabileceğiniz bir e-posta açmanız için sizi kandırmak içindir.

Gönderen ilke Çerçevesi (SFP) doğrulama protokolünü uygulayarak, e-postanın SPF kaydında listelenen IP adresine karşı talep ettiği IP adresini kontrol ederek e-posta sızıntısını algılayabilir ve engelleyebilirsiniz. Her şey iyi görünüyorsa, SPF kimlik doğrulaması onaylanır ve mesaj teslim edilir.

DKIM

E-postanız aktarılırken bilgilerin tahrif edilebileceğinden endişe ediyorsanız, DomainKeys Identified Mail (DKIM) kullanarak ek bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. Bu, e-postaya benzersiz ve diğer tanımlayıcılardan herhangi birinden ayrı bir alan adı tanımlayıcısı ekler. Bu yeni bilgiler, bir kamu ve özel anahtar ile şifreleyerek güvenli tutulur. Ortak anahtar DNS kaydının bir parçası olarak gönderilir ve gönderenin e-posta sunucusunda tutulur. Özel anahtar gönderenin bilgisayarında saklanır.

Gönderme ve alma sunucuları arasındaki güveni teşvik etmek için, ortak anahtarda bulunan DKIM bilgileri, e-posta başlıklarının iletim veya alım sırasında değiştirilip değiştirilmediğini belirlemek için şifresi çözülmüş özel anahtarla karşılaştırılır.

DMARC

Etki alanı tabanlı ileti Kimlik Doğrulama raporlama ve uygunluk (DMARC), SPF ve DKIM bir e-posta meşru alıcının DNS raporunda görünen “dost-from” etki alanının sahibi tarafından gönderilen doğrulamak için hem gerektiren güvenlik kimlik doğrulaması ek bir katmandır. Bunun gerçekleşmesi için hem SPF hem de DKIM geçmeli ve en az biri hizalanmalıdır.

Hem SPF hem de DKIM başarıyla geçerse, e-postanın onaylanmış bir sunucudan geldiğini ve üstbilgi bilgilerinin değiştirilmediğini onaylar. Hizalamaya gelince, iki kimlik doğrulama protokolünden biri, gönderenin DNS alanına “dostça” sahip olduğunu ve doğruluğunu onayladığını göstermelidir.

SPF’nin hizalanması için” Kimden “etki alanı ve” dönüş yolu ” etki alanı eşleşmelidir.  DMARC başarısız olursa, alıcı bilgisayar e-postayı tamamen reddetmeyi veya şüpheli e-postayı spam klasörü gibi gelen kutusundan başka bir yere yerleştirmeyi seçebilir.

Kimlik doğrulama protokolleri neden bu kadar önemli?

Önemli hizmet güncellemeleri, geri çağırma bildirimleri, yükseltme bildirimleri ve diğer önemli iş bilgileri içeren toplu e-postalar, müşterileri işletmenizin onlara nasıl fayda sağlamaya devam ettiği konusunda güncel tutmak için etkili bir araçtır. Toplu e-posta gönderme yatırım diğer işletmeler değerli satış bilgileri ile hedef müşterilerine ulaşmaya çalışırken ihtiyaç vardır.

Kimlik avı dolandırıcılığı ve spam e-postaları sürekli olarak yükseldikçe, birçok işletme gelen e -postayla ilgili olarak aşırı koruyucu bir duruş sergiliyor. Google ve microsoft da dahil olmak üzere birçok e-posta hizmeti, bu protokolleri filtreleme yöntemlerine ekliyor.

Kaynak : Beyaz.Net

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir