Macbook format atma işlemi nasıl yapılır?

Her bilgisayar çeşitli sebeplerle zaman zaman format atılması gerekebilir.Peki Apple’ın Macbook’larına format nasıl atılır?

Macbook kapalıyken cmd+r kombinasyonuna basılı tutun ve aynı anda güç tuşuna basın. Macbook açıldıktan sonra da cmd+r kombinasyonuna basmaya devam edin. Bir iki dakika içerisinde karşınıza OS X İzlenceleri sayfası gelir.

Buradan “Disk İzlencesi” seçeneğini tıklayarak “Sürdür” butonuna tıklayın. Disk izlencesi Macbooklarda disk işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Bu bölümde diski silebilir ve ya onarabilirsiniz.

Ekranın sol tarafından sistemin kurulu olduğu diski seçerek devam edin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sistemin kurulu olduğu diski seçmektir. Sistem yerine donanım olarak görülen diski silerseniz bilgisayarınız diski tanımayacağından herhangi bir yükleme yapamaz ve kurtarma aracını başlatamazsınız.

Not: Bu işlem bilgisayarınızdaki verileri kalıcı olarak silecektir.

Silme işlemi bittikten sonra pencereyi kapatın. Ana menüden “Mac OS X’i Yeniden Yükle”yi seçerek “Sürdür”e tıklayın. Bu işlem yaklaşık 1 saat sürecektir bu sebeple bilgisayarınızın şarjının ve internet bağlantısının olduğundan emin olun.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir