APM NPM Nedir?

APM Nedir?

Application Performance Monitoring(APM), yazılımların ulaşılabilirlik ve performans açısından izlenip yönetilmesi, özellikle kritik öneme sahip uygulamalara erişimde kesintilere neden olan problemlerin saptanması ve admin’lere alarm olarak bildirilmesi gibi özellikleriyle web ve bulut servisleri için önemli hizmetler sağlamaktadır.

APM’in başlıca özellikleri:

– Son kullanıcı deneyimini izleme ve iyileştirmeler sağlama
– Çalışma zamanı uygulama mimarisini keşif, modelleme ve gösterim(display) işlemleri
– Kullanıcı tanımlı işlemlerin profilinin çıkarılması
– Bileşenlerin uygulama ortamında derinlemesine izlenmesi
– Büyük veri analizi yöntemlerinden yararlanılması
– Ağ kullanım raporu, güvenlik analizleri, iş etki faktörlerinin izlenmesi, servis kalite yönetimi ve uçtan uca servis güvencesi

NPM Nedir?

NPM yazılımları iletişim kanalları üzerinde gönderilen paketleri incelemeye alıp ağ trafiğini sürekli analiz ve izleme gibi işlemleri gerçekleştirerek ağ bileşenlerinden herhangi birinin yavaşlama veya çalışamaz duruma gelmesi durumunda alarm üreterek yöneticileri bilgilendirir. NPM bunun için yanıt süresi(response time), sunucu ve port protokolleri, rota analizi gibi ölçümleri esas alır.

APM’in aksine NPM büyük ölçüde otomatizedir ve gerçek zamanlı izleme ve ağ altyapısının genel görünürlüğü gibi işlevlere odaklıdır; dolayısıyla APM’in sağladığı gerçek anlamda yönetim ve önleyici çözümler gibi fonksiyonlara sahip değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir