Active Directory de PowerShell ile Toplu Kullanıcı Oluşturma

Bazı zamanlar da Active Directory üzerin de toplu kullanıcı oluşturma istekleri gelebilir. Bu durum da kullanıcıları tek tek açmak yerine toplu kullanıcı açmak biz IT PRO ‘lar için kolaylık olmaktır.

Toplu kullanıcı açmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ben bu makale de Powershell kullanarak bir csv dosyasında ki dizayn ile kullanıcılarımı toplu bir şekilde Active Directory kullanıcısı olarak ekleyeceğim.

Bunun için öncelikle aşağıdaki şekilde bir csv formatın da tablo oluşturmalısınız.

name,surname,UserPrincipalName,AccountPassword,Description,DisplayName

Tablomuzu oluşturduktan sonra dilerseniz Active Directory Users and Computer üzerinde Istanbul Organization Unitinde hiçbir kullanıcı olmadığını gözlemleyelim.

Kullanıcı olmadığını gördükten sonra “Active Directory Module for Windows Powersell” e sağ click yaparak Run as Administrator diyerek çalıştırıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki kalın yazılı olan kısmını kendinize göre düzenledikten sonra komutu uyguluyoruz.

import-csv .C:\topluacc.csv | Foreach-Object {New-ADUser -Name $_.Name -Surname $_.Surname -UserPrincipalName $_.Userprincipalname -AccountPassword (ConvertTo-SecureString $_.AccountPassword -AsPlainText -force) -Description $_.Description -DisplayName $_.Displayname -PasswordNeverExpires $True -Enabled $True -Path “OU=ISTANBUL,DC=emregozturk,DC=local”}

Komut uygulandıktan sonra kullanıcılarımız belirttiğimiz Organization Unit içerisinde yer aldı.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir