Metasploit Nedir?

Metasploit açık kaynak kodlu bir exploit frameworkü’dür. Metasploit; Linux, Windows Mac-OS ortamlarında çalışabilmektedir. Metasploit ile sadece direkt saldırı yapılmaz. Çeşitli backdoorlu dosyalar yapıp bunlar ile de hedef sisteme saldırı gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için işletim sisteminize “iis“ yâda “apache” gibi servisler kurmanız gerekebilir. Zafiyetlere yönelik yazılan istismar kodları https://www.exploit-db.com/ sitesinde bulunabilmektedir. Metasploit tarama modülleri,  antivirüs atlatma modelleri ve hali hazırda exploitleri içerisinde barındıran bir framework ’tür. Kali Linux ya da Backtrack Linux dağıtımlarında Metasploit yüklü olarak gelmektedir. Metasploit ’in içerisinde tersine mühendislik yapabilmek için gerekli yardımcı araçlar da mevcuttur. Metasploit 2.0 sürümü “Perl” dili ile geliştirilmişken Metasploit 3.0 ve sonraki sürümler ise “Ruby” dili ile geliştirilmiştir. Metasploit dışında https://packetstormsecurity.com/, milworm ve https://www.securityfocus.com/ gibi sitelerden de exploit kodlar indirilebilir. Fakat indirilecek kodlar backdoor ya da bilgi sızdıracak kodlar içerebilecekleri için dikkatle incelendikten sonra kullanılmalıdır. Aksi takdirde ağır zararlar ile karşılaşılaşabilirsiniz.

Fotoğraf 1. Exploit Database

Metasploit pratik bir arayüze sahiptir ve güncel sürüm  içerisinde 1500 ’den fazla exploit, 900 ’ den fazla auxiliary, 450 ‘ den fazla payloads, 39 encoders ve 8 nops  barındırır. Aşağıda bu kavramlar daha net bir şekilde açıklanmıştır.

Fotoğraf 2. Metasploit Framework

Exploit: Hedef sistemde çalışan servis ya da uygulamaların zayıflıklarını kullanarak amaçlara ulaşmak için kullanılan güvenlik açıklarıdır.

Fotoğraf 3. Exploitler

Payload: Hedef sisteme erişim sağlanırken hedef makinenin hafızasına yüklenilerek, Hacker’ ın istediği aksiyonları gerçekleştirmesini sağlar. Örneğin webcam görüntüsü alma, hashdump elde etme, mikrofon açma, keylogger açma, ekran görüntüsü alma ve klavyeyi kitleme ve bu gibi işlemleri yapmaya olanak sağlayan kod kümesine payload adı verilir. Bu payloadlara örnek olarak meterpreter, dll injection, passivex, verilebilir.

Fotoğraf 4. Payloadlar

Auxiliary:  Modüller için geliştirilmiş ek programcıklar yardımcı araçlardır. Exploit öncesi bilgi toplamak exploit sonrası hedef sistemde ilerlemek için kullanılır. Metasploit’ de en çok kullanılan araçlardan biri Aux modülleridir.

Encoders: Antivirüs ve güvenlik cihazlarını atlatmak için kullanılır. IPS, IDS gibi güvenlik cihazlarını atlatmak için kullanılır. Oluşturulan bir malware’i tanınmaz hale getirmek için kullanılabilecek bir ek modüldür.

Nop:”Not Operation” bellek yeri öğrenme amaçlı bellek dolduran bitler. Genellikle saldırı tespit ve engelleme sistemlerini yanıltmak için kullanılır.

Fotoğraf 5. Nop

Metasploitin kendine özgü dosta sistemi ve özellikleri aşağıda verildiği gibidir.

 1-Data: Data’lar Metasploit tarafından kullanılır ve değiştirilebilir.
 2-Lib: Framework’ü oluşturan sistemin ana yapısı, kütüphanesidir.
 3-Plugins: Otomatik olarak çalışabilen ve Framework’ün tüm özelliklerini kullanarak işlev gören eklentilerdir. İşlem esnasında çalışırlar.
 4-Tools: Yerine ve çalışmasına göre işlemleri halleden ve komut satırlarında çalışan araçlardır.
 5-External: Harici kaynaklar 3. parti yazılımlar ve kaynak kodlardır.
 6-Documentation: Framework’ü bilgilendirmek için kullanılan belgelerdir.

Metasploit  “msfupdate” komutu kullanılarak güncellenebilir. Payloadları görebilmek için “show payload” komutunu exploitleri görebilmek için “Show exploits” yardımcı modülleri görebilmek için “Show auxilary” antivürüsleri atlamak için kullanılabilecek modülleri görüntüleyebilmek için “Show encoders” komutunu kullanırız.

Fotoğraf 6. Show encoders çıktısı

 

Kaynak : Beyaz.Net

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir