Corona Virüs Haritalarına Dikkat

Siber suçlular internet kullanıcılarını avlamak için her fırsattan yararlanacaklardır. COVİD-19’a (hastalık) neden olan SARS-COV-II virüsünün yayılımı ile, kötü amaçlı yazılımları yaymaları veya siber saldırılar başlatmaları için bir fırsat haline geliyor. Kötü amaçlı yazılım saldırısı, özellikle Covid-19’un internette yayılmasının kartografik sunumlarını arayanları hedefliyor. Ön planda yasal bir çevrimiçi kaynaktan yüklenen bir haritayı gösteren ancak arka planda bilgisayarı tehlikeye atan kötü amaçlı bir uygulamayı indirmek ve çalıştırmayı hedefler.

Eski Bir Kötü Amaçlı Yazılım Bileşeni İle Yeni Tehdit
Kasıtsız kurbanlardan bilgi çalmak için tasarlanan son tehdit geçen haftalarda Malware Hunter Team tarafından tespit edildi. 2016’te keşfedilen bilgi çalan bir kötü amaçlı yazılım olan AZORult olarak tanımlanan bir kötü amaçlı yazılım içerir. AZORult malware web tarayıcıları, özellikle çerezler, tarama geçmişleri, kullanıcı kimlikleri, şifreler ve saklanan bilgileri toplar. Tarayıcılardan alınan bu verilerle siber suçluların kredi kartı numaralarını, giriş bilgilerini ve diğer çeşitli hassas bilgileri çalmaları mümkündür. Azorult’un yeraltı forumlarında bilgisayarlardan hassas veriler toplamak için bir araç olarak tartışıldığı bildirildi. Uzak Masaüstü protokolü (RDP) aracılığıyla bağlantıları etkinleştirmek için virüslü bilgisayarlarda gizli bir yönetici hesabı oluşturabilen bir varyant ile birlikte gelir.

Örnek Analiz

Dosyaya gömülü olan ve genellikle Corona-virus-Map.com.exe olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılımın incelenmesidir. Bu yük boyutu sadece 3.26 MB olan küçük bir Win32 EXE dosyasıdır. Dosyaya çift tıklandığında, COVID-19’un yayılması hakkında çeşitli bilgiler gösteren bir pencere açılır. Merkez, gerçek zamanlı olarak bildirilen coronavirüs vakalarını görselleştirmek ve izlemek için meşru bir çevrimiçi kaynak olan Johns Hopkins Üniversitesi tarafından barındırılana benzer bir “enfeksiyon haritası” dır.

Ölümler ve geri kazanım istatistikleri sağda iken, farklı ülkelerdeki teyit edilmiş vakaların sayısı sol tarafta gösterilmektedir. Pencerenin etkileşimli olduğu ve ilgili diğer bilgilerin sekmelerinin ve kaynaklara bağlantıların olduğu görülmektedir.

Pek çok kişinin zararlı olduğundan şüphelenmeyeceğine ikna edici bir GUI sunar. Sunulan bilgiler rastgele verilerin bir birleşimi değildir, bunun yerine Johns Hopkins web sitesinden toplanan gerçek COVID-19 bilgileridir.

Dikkat edilmesi gereken, orijinal Johns Hopkins Üniversitesi tarafından barındırılan veya herhangi bir şekilde enfekte veya arka kapılı olmayan ve ziyaret edilmesi güvenli olan orijinal koronavirüs haritasıdır.

Kötü amaçlı yazılım, araştırmacıların tespit etmesini ve analiz etmesini zorlaştırmak için bir araya getirilen çoklu alt işlem tekniği ile birlikte bazı paketleme katmanlarını kullanır. Ayrıca, çalışmaya devam edebilmesi için bir görev zamanlayıcısı kullanır. Bu süreçler ve URL’ler sadece saldırının gerektirdiği şeyin bir örneğidir. Oluşturulan diğer birçok dosya ve başlatılan süreçler vardır. Kötü amaçlı yazılım farklı türde bilgi toplamaya çalışırken çeşitli ağ iletişimi etkinlikleri yaratırlar. Bu süreçler ve URL’ler sadece saldırının gerektirdiği şeyin bir örneğidir. Oluşturulan diğer birçok dosya ve başlatılan süreçler vardır. Kötü amaçlı yazılım farklı türde bilgi toplamaya çalışırken çeşitli ağ iletişimi etkinlikleri yaratırlar.

Saldırı Bilgileri Nasıl Çaldı?

Alfasi, nss3.dll ile ilişkili API’lerin statik olarak yüklendiğini gözlemledi. Bu API’lerin, kaydedilen parolaların şifresini çözmenin yanı sıra çıktı verilerinin oluşturulmasını kolaylaştırdığı ortaya çıktı. Bu, veri hırsızları tarafından kullanılan yaygın bir yaklaşımdır. Nispeten basit, sadece virüslü web tarayıcısından giriş verilerini yakalar. Bir azorult saldırısının ayırt edici özelliklerinden biri, burada kötü amaçlı yazılım verileri ayıklar, virüslü bilgisayarın benzersiz bir kimliğini oluşturur, XOR şifrelemesini uygular, sonra C2 iletişimini başlatır. Kötü amaçlı yazılım, Telegram ve Steam gibi ortak çevrimiçi hesaplardan giriş verilerini çalmak için belirli aramalar yapar. Vurgulamak gerekirse, kötü amaçlı yazılım yürütme, bilgi çalma süreçlerine devam etmesi için gereken tek adımdır. Kurban pencere ya da burada giriş hassas bilgileri ile etkileşim gerek yoktur.

Nasıl Önlem Alabiliriz?

Virüslü cihazları düzeltmek ve daha fazla saldırıları önlemek için çözüm olarak antivirüs ve sandbox yazılımları önerilir. Nedeni bulmak ve bu yeni tehdit ince eleyip sık dokumak için güvenilir programlara ihtiyaç vardır. Güvenlik firmaları zaten bu tehdit hakkında bilgi sahibi olması muhtemeldir, antivirüsleri veya kötü amaçlı yazılım koruma araçları yayın süresi itibariyle güncellenmiş olacaktır. Bu nedenle, benzer şekilde yeni tehdidi tespit etme ve önleme yeteneğine sahip olabilirler.

Fırsatçı “coronavirüs haritası” kötü amaçlı yazılımını kaldırmanın ve durdurmanın anahtarı, doğru kötü amaçlı yazılım koruma sistemine sahip olmaktır. Enfeksiyonun doğru yazılım aracı olmadan kaldırılmasının yanı sıra, manuel olarak tespit edilmesi zor olacaktır.

Günümüzde pek çok yeni coronavirüs hakkında bilgiye erişim konusunda aşırı eğilimli olma eğiliminde olduğundan, internetten dosya indirirken ve çalıştırırken dikkatli olmak yeterli olmayabilir.

COVID-19’un pandemik seviye dağılımı sadece çevrimdışı değil ve aynı zamanda çevrimiçi olarak da son derece dikkatli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir